fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kontrola wentylowanych elewacji powinna mieć miejsce, nie tylko okresowo, lecz także w sytuacji, gdy wystąpią sytuacje powodujące jej uszkodzenia. Wpływ na to może mieć między innymi silny wiatr. W wielu miastach na terenie Polski podczas budowania budynków stosuje się wentylowane elewacje. Są one przede wszystkim estetyczne i wkomponowują się w resztę architektury. Zapewniają one duże bezpieczeństwo związane z ogniem, a także z higieną czy zdrowiem. Taki rodzaj elewacji znacząco wpływa na oszczędność energii. Warto zaznaczyć, że niekiedy chronią domowników przed nadmiernym hałasem. Oprócz szeregu zalet wentylowane instalacje mają także swoje wady. Pierwszą z nich jest narażenie jej na negatywne wpływy płynące z czynników atmosferycznych. (uprawnienia budowlane 2022) Wentylacja ulega także niszczeniu w czasie użytkowania budynku. To wszystko sprawia, że coroczne kontrole są wskazane, aby wentylowana elewacja służyła przez wiele lat.

Kontrola wentylowanych elewacji
Kontrola wentylowanych elewacji

Zebranie ważnych informacji przed kontrolą wentylowanej elewacji

Zanim przeprowadzi się kontrolę wentylowanej elewacji trzeba zapoznać się z kilkoma ważnymi rzeczami. Pierwszą z rzeczy jest zapoznanie się z dokumentacją powykonawczą, aby dowiedzieć się, jaka konstrukcja wentylowanej elewacji została tu zastosowana. (akty prawne uprawnienia budowlane) Na tej podstawie dobiera się odpowiednie narzędzia oraz metody, które pozwolą skontrolować elewację. W drugim etapie trzeba zaznajomić się z poprzednimi wynikami z przeprowadzonych okresowych kontroli. Na tej podstawie można łatwo zweryfikować, czy wszystkie zalecone prace związane z wentylowaną elewacją zostały zrobione. Ostatnią ważną kwestią przed przeprowadzeniem bezpośredniej kontroli jest rozmowa z właścicielem obiektu. Ważne pytania, jakie trzeba zadać, to m.in. czy nie zauważono jakichkolwiek przecieków, czy ściany od wewnątrz nie ulegały przebarwieniom. Wszystkie te zebrane informacje pomogą ustalić ewentualne uszkodzenia wentylowanej elewacji, oraz pozwolą przejść do wstępnych oględzin. (uprawnienia budowlane program)

Wykrycie uszkodzeń w wentylowanej elewacji

Jeżeli dojdzie podczas kontroli do sytuacji, gdzie zostaną wykryte uszkodzenia w wentylowanej elewacji, należy niezwłocznie dokonać stosownych zapisów i niezwłocznie zdjąć okładzinę. Na czas jej zdejmowania należy odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń, jaka znajduje się pod nią. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podczas kontroli zwraca się uwagę również na szczeliny, załamania oraz wszelkie nierówności. Mogą być one wynikiem uszkodzeń podkonstrukcyjnych elementów bądź okładziny z jej wewnętrznej strony. Kiedy podczas kontroli dojdzie do stwierdzenia, że okładzina nie jest stabilna, należy jak najszybciej ją zdemontować.

Kontrola wentylowanej elewacji w budynkach średniowysokich oraz wysokich

Kontrola wentylowanej elewacji w budynkach średniowysokich oraz wysokich odbywa się przy użyciu podwieszanych rusztowań albo podnośnika. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że kontroler nie oceni z daleka, czy na elewacji występują pęknięcia, szczeliny, czy inne uszkodzenia. Drugą ważną kwestią jest to, aby kontroli dokonywać w dziennym świetle, jednak wtedy, gdy słońce nie będzie odbijać się od elewacji. Jako przykład uszkodzenia wentylowanej elewacji można podać pęknięcie przelotowe okładziny. Taka usterka zagraża zdrowiu, a nawet życiu użytkowników. W takim wypadku należy niezwłocznie zlecić prace naprawcze. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com