fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Konstrukcje hal wielkopowierzchniowych

Konstrukcje hal wielkopowierzchniowych

W przypadku łukowych przekryć na wielkopowierzchniowych halach opierają się one bezpośrednio o fundament albo  słupy. Ze statycznej analizy łuków otrzymać można duże rozporowe siły, których wartość zależy od rozpiętości i wyniosłości. Kiedy łuki opierają się o fundament, taki rodzaj siły należy przejąć poprzez zastosowanie oporowych bloków w postaci masywnych rodzajów fundamentów albo ściąg, które prowadzi się pod poziomem danej posadzki. Łuki kotwi się zwykle nad poziomem terenu i dlatego też ściąg może łączyć jedynie fundamenty. Jeżeli łuki opierają się o słupy także stosuje się ściągi albo poprawnie ukształtowane słupy, bądź też inne oporowe konstrukcje, które będą przejmować poziomą siłę przykładaną do głowicy danego słupa. Mając do czynienia ze sportowymi halami, chcąc przejąć poziome siły można zastosować konstrukcję żelbetową trybun. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Konstrukcje hal wielkopowierzchniowych
Konstrukcje hal wielkopowierzchniowych

Projektowanie ściągów

Ściągi, jakie projektuje się w celu połączenia węzłów łuków powstają z okrągłych prętów. Takie pręty należy wstępnie napiąć poprzez zastosowanie np. rzymskich śrub. Umieszcza się je na poziomie podporowego węzła, ale można również zakładać je na poziomach znajdujących się wyżej. Ściągi podwiesza się w łukowej konstrukcji. Łuki z kolei projektuje się z pełnościennych blachownicowych przekrojów, a rzadziej przy pomocy walcowanych profili i jako kratownice. Łuki podobnie do ram można zaprojektować jako trójprzegubowe, dwuprzegubowe, albo w postaci sztywnych węzłów. Konstrukcje łukowe hal mogą posiadać duże rozpiętości, dlatego też takie rozwiązania wykorzystuje się przy projektowaniu sportowych hal czy wielkopowierzchniowych, gdzie inwestor nie akceptuje wewnętrznych słupów.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Wielonawowe hale

Większość wielkopowierzchniowych hal ma wielonawowy układ.  (uprawnienia budowlane program)  Jest to uzasadnione względami ekonomicznymi, a wykonanie projektu oraz montaż jest dużo szybszy i prostszy, niż miało by to miejsce w przypadku wykonania hali z przekryciem o dużym poziomie rozpiętości. Nawy mają zwykle rozpiętość na poziomie 12 do 30 metrów, a w podłużnym kierunku rozstaw ram wynosi od 6 do 12 metrów. Ramy, które tworzą nawy mają najczęściej statyczne schematy, gdzie rygle to belki, które swobodnie opierają się o słup, rygle to ciągłe belki sztywno połączone z zewnętrznym słupem i podparte o wewnętrzne wahaczowe słupy oraz rygle występujące z ciągłymi belkami połączone na sztywno z każdym słupem. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Hale z wykorzystaniem transportu

Przemysłowe, montażowe, magazynowe albo produkcyjne hale wymagają stosowania środków wewnętrznego transportu, do których zaliczyć można suwnice albo wciągniki. Kiedy mamy do czynienia z małym udźwigiem jezdne belki suwnic albo wciągników, bądź też punkty zaczepienie nieruchomych elementów mocuje się do dachowej konstrukcji. W sytuacji, gdy mamy większy udźwig na suwnicach jezdne belki ustawia się na wewnętrznej gałęzi dwustopniowego słupa albo na wsporniku słupa. Takie rozwiązanie jest typowe w przypadku przemysłowych hal posiadających dużą intensywność pracy, jaką wykonują suwnice. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com