fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Łączenie przewodów

Czym są właściwie konektory? Konektory są elementami, które łączą ze sobą wybrane przewody. Inaczej nazywa się je również końcówkami kablowymi. Ich zakończenie ma różne wersje, co jest głównie uzależnione ich rodzajem. Dowiedz się więcej o konektorach razem z nami. (uprawnienia budowlane)

Konektory

Rodzaje i zastosowanie

Konektory ze względu na podział, możemy podzielić na dwa typy. Są to odpowiednio: (uprawnienia budowlane 2022)

  • Konektory męskie – czyli konektory, które mają odpowiednie części. Części te zapewniają odpowiednie funkcjonowanie instalacji elektrycznych. Dzięki nim możemy podłączyć jakikolwiek kabel do tej samej instalacji elektrycznej. Jak to działa? Sam konektor zaciskany jest na samej końcówce przewodu. Konektory męskie wykonane są z miedzy, jednak oczywiście również są inne materiały wykonawcze, jednak miedź jest szczególnie odporna na działania wysokich temperatur. (uprawnienia budowlane kontakt)
  • Konektory żeńskie – są to pewnego rodzaju złącza, które podobnie jak w przypadku konektorów męskich należy zaciskać na końcówkach kabli lub przewodów. Konektory żeńskie mogą pełnić funkcję wtyczki do męskich konektorów. Są wykonane podobnie jak one z miedzi.

Konektory izolowane

Konektory dzielą się także na izolowane oraz nieizolowane. Wśród konektorów izolowanych wyróżnić możemy wiele typów końcówek, m.in.: (uprawnienia budowlane program) 

Typ konektora izolowanego może być dodatkowo okrągły bądź płaski. Typ złącza, który w takich konektorach się pojawia, to listwa zaciskowa albo złącze zasilające AC. Wersję końcówki, jaką charakteryzują się konektory izolowane, możemy nabyć:

  • izolowaną,
  • uszczelnianą,
  • w izolacji termokurczliwej,
  • z rozgałęźnikiem.

Poza tym, można także mocować konektory izolowane elektrycznie – IDC, na zacisk śrubowy albo zaciskanie oraz mechanicznie – czyli tradycyjnie, zaciskane na przewodzie.

Konektory nieizolowane

W przypadku konektorów nieizolowanych, także pojawia się tutaj podział względem chociażby typu końcówki. Mamy więc:

  • końcówki blaszkowe,
  • końcówki igiełkowe,
  • końcówki oczkowe,
  • końcówki oczkowe rurowe,
  • końcówki płaskie,
  • końcówki widełkowe,
  • tulejki połączeniowe.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Konektory to po prostu swoistego rodzaju przejściówki. Są jednak elementem całkowicie niezbędnym jeśli chodzi o układy elektryczne. Pozwalają one na w pełni trwałe połączenie ze sobą poszczególnych części instalacji elektrycznej. Konektory są podzielone na różne rodzaje, na kształty, ale także na kolory. Najpopularniejszym materiałem wyrobowym konektorów jest w przeważającej części miedź, ze względu na swoją odporność. Dzięki konektorom możliwe jest również przesył zasilania między przewodami. Nie ulega wątpliwości, że w obecnym czasie niewątpliwie stanowią one element niezbędnym, jeśli mowa o układ zasilania elektrycznego. Ze względu na dużą ilość rodzajów konektorów, można wybrać dla siebie te najlepsze. Dodatkowo cechuje je uniwersalizm – są funkcjonalne całościowo, w wielu miejscach i elementach. Nie ulega wątpliwości, że są to przejściówki, które są niezbędne w domowym zastosowaniu. Aby prawidłowo zadbać o układ zasilania elektrycznego należy wyposażyć go w konektory.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com