fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Komplet podporowy

Żeby móc utrzymać deskowanie w takim położeniu, jakie było zaprojektowane, należy zastosować podpory ukośne, czyli zastrzały (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Ich zadaniem jest:

– podpieranie, rektyfikacja, zabezpieczenie przed zmianami położenia pionowych deskowań monolitycznych konstrukcji budowlanych,

– przenoszenie siły rozciągającej i ściskającej, która powstaje na skutek parcia wiatru na płyty deskowania.

Na komplet podporowy składają się:

– górna podpora ukośna – zastrzał,

– dolna podpora ukośna – rozpora,

– stopa przegubowa,

– głowice mocujące.

Podpory ukośne zbudowane są z:

– rury zewnętrznej,

– rury wewnętrznej – pozwala na zgrubne nastawianie długości podpory (zastrzału) co 10 cm,

– nakrętki regulacyjnej – służy do dokładnego nastawienia długości podpory przez obracanie, dzięki czemu można wsuwać lub wysuwać rurę wewnętrzną o 10 cm (1 pełny obrót = przesunięcie rury wewnętrznej o 1 cm),

– sworznia nakrętki regulacyjnej.

podpory budownictwo
podpory budownictwo

Dzięki odpowiedniemu zakończeniu rury wewnętrznej można zamocować przegubowo zastrzał do głowic mocujących. Dzięki przyłączu na drugim końcu rury możliwe jest przymocowanie jej do stopy. Zastrzał i rozporę montuje się zaczynając od przymocowania głowic do deskowania. Głowica zastrzału montowana jest na ustalonej odległości, którą jest odległość głowicy od krawędzi głównej deskowania, która podawana jest w dokumentacji technicznej. Z kolei głowicę rozpory montuje się ok. 30 cm od podstawy deskowania (program przygotowujący do uprawnień budowlanych).

Pomosty robocze

Pomosty robocze są także elementami systemu deskowaniowego. Ich obciążenie dopuszczalne jest równe 1,5 kN/nr. Pozwalają one na:

– bezpieczne wykonywanie robót betoniarskich,

– dostęp do elementów wyposażenia deskowań, żeby można było je demontować i montować.

Konstrukcje pomostów składają się z:

– stalowych wsporników,

– elementów drewnianych: poręcze oraz poszycie pomostu.

Stalowe wsporniki z reguły montuje się w górnych otworach górnych żeber funkcyjnych płyty oraz słupki poręczy. Czasami zdarza się tak, że wspornik oraz słupek to pojedynczy element. Od parametrów wytrzymałościowych zależy maksymalny rozstaw wsporników. Jego wartość jest zaznaczona w dokumentacji technicznej, którą przygotowują producenci deskowań. Elementy drewniane z kolei wykonuje się na budowie.

Montaż deskowania drobnowymiarowego

Montaż deskowania na budowie powinien być zgodny z projektem zadeskowania (program na uprawnienia budowlane). Z reguły montaż zaczyna się od poniższych miejsc:

– naroża,

– uskoki fundamentów,

– punkty odejścia od ław prostopadłych.

Fundamenty płyty ustawia się poziomo, żeby móc wykonać deskowanie.

Problem może się pojawić, gdy będzie trzeba mocować ściany deskowań za pomocą ściągów DW w wykopach. Dotyczy to sytuacji deskowania systemowego ław i stóp fundamentowych, które są wykonane z elementów drobnowymiarowych o wysokości do 90 cm. Żeby to ułatwić, do łączenia płyt należy użyć:

– w poziomie podłoża: taśm perforowanych oraz napinaczy,

– w górnej części: naciągi fundamentowe.

Taśmę perforowaną dostarcza się na budowę „na metry”. Jest ona łatwa w użyciu i rozkłada się ją pod płytami, które ustawia się poziomo. Dzięki napinaczowi taśmy można w łatwy sposób deskować fundamenty przez zastąpienie dolnych ściągów. Dzięki temu można uniknąć przechodzenia ściągów przez beton. Otwory w taśmie są rozłożone co 5 cm. Pozwala to na zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń roboczą oraz zakres robót ziemnych. W sytuacji, gdy naciągi będą stosowane w górnej części deskowania, to płyty można ustawiać w różny sposób, nie muszą one być dokładnie naprzeciwko siebie. Z kolei napinacze można montować w każdym, dowolnym miejscu na całej długości płyty.

Stosowanie taśm perforowanych jest ekonomiczne w przypadku stóp fundamentowych. Dzięki temu można całkowicie wyeliminować pręty spinające, które bardzo długo się montuje. Taki sposób montażu deskowań drobnowymiarowych podczas formowania fundamentów wykorzystuje się w zdecydowanej większości stosowanych systemów. Specjalne wsporniki wyporowe stosuje się podczas deskowania płyt fundamentowych, które mogą osiągnąć maksymalną wysokość 50 cm. Rozstaw wsporników ustala się przez producentów deskować. W systemie NOE SL 2000 wynosi 3 szt. na 250 cm (uprawnienia budowlane 2021).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com