fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Kolumny podpory

Kolumny podpory umieszczonej w nasypie

W sytuacji większych szerokości potrafi dojść do sytuacji, że wymagane jest zestawienie przegubowe, a czasem, dwuprzegubowe na jednej z podpór. W każdym z tych sytuacji pale muszą zostać nadsypane żwirem albo gruzem prosto przepuszczalnym, nie pozwalającym na zamarznięcie wilgotnej ziemi. Pale da się umieszczać jako prefabrykaty czy zabetonowane na miejscu w zrobionych lukach. Jak kolumny podpory umieszczonej w nasyp posiadają większość rosłość albo jeśli podlegają dużym siłom, to muszą posiadać idealnie duże rozmiary w poprzek. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kolumny podpory
Kolumny podpory

Kolumny betonowane na miejscu

Kolumnom betonowanym na miejscy warto dawać jak najmniejsze obszerności w poprzek mostu, aby pomniejszyć parcie albo odpór nasypu jaki na nie napiera. W paru sytuacjach mostów drogowych dwupasmowych albo kolejowych, mury frontowe wspierano na dwóch kolumnach. (uprawnienia budowlane 2021) Kolumnom oddziałującym na siły poziome dajemy średnice większe wzdłuż mostu dopasowane do transportowania zginania mimośrodowego zrobionego przez reakcje poziome i pionowe. Kolumny jakie robią za podpory transportujące dłuższe mosty przyjęto formować jako wahacze umieszczone w nasypy. W stawianiu mostów jednoprzęsłowych o podporach z pali da się wyróżnić dwa typy murów frontowych, patrząc na formę średnicy koryta. Pierwszy typ, to mosty umieszczone na przeszkodach o średnicach trapezowych, kolejny to mosty umieszczone na przeszkodach o średnicach prostokątnych. Największą rozbieżność budowli przęseł wśród tymi dwoma typami mostów tworzą mury frontowe. W pierwszej sytuacji mury te bywają niewysokie, a w drugim dotykają do dna przeszkody. Przez to również w drugim typie działania nasypu na przęsła są o wiele większe niż w pierwszym. Przez to rozmieszczenie to da się stosować jedynie w sytuacjach koryt niezwykle spłyconych. (uprawnienia budowlane program) Nawet i przy najniższych rozbieżnościach poziomu jezdni i dna, działania nasypu pokazują w murach frontowych duże zginania, jakie potrzebują duże liczby uzbrojeń. Do tego razem z rosłością murów frontowych powiększają się rozmiary skrzydeł nie patrząc na to, czy skrzydła bywają naprowadzone w poprzek, albo wzdłuż jezdni. Jedynym plusem pokazującym to sprowadzenie formy średnicy przeszkody do prostokąta bywa pomniejszenie szerokości przęsła. Jednak zestawienie liczby tworzyw pokazuje, iż lepiej powiększać szerokości przęseł, zachowując trapezową formę przeszkody, niż chcieć sprawdzić do tej formy prostokąt.

Oddziaływanie nasypu

Oddziaływanie nasypu sprawia siły w murze frontowym, a są to zwłaszcza zgięcia. Ich wielkość zależna jest od rosłości muru frontowego, od rosłości jej występu pod niższym brzegiem belek centralnych, od rozmieszczenia belek oraz długości skrzydeł widocznych w poprzek drogi. (akty prawne uprawnienia budowlane) W miejscu muru frontowego wśród środników belek centralnych nie pojawiają się zwykle większe punkty zginające, jeśli te belki nie są za duże. Mury frontowe transportują oddziaływania nasypu, a również siły z przęsła kolumn i podstaw podpór. Podlegają one zginaniu oraz ściskaniu w powierzchni pionowej i poziomej. Warto kontrolować je na  ściskanie i zginanie w obydwu powierzchniach. Żeby nie stworzyć za dużych naciągnięć ścinających, warto w miarę możliwości rozkładać kolumny pod środnikami belek centralnych.

Siły idące z przęsła na kolumny

Siły idące z przęsła na kolumny przez mury frontowe potrzebują, by te mury posiadały odpowiednią obszerność do obszerności kolumn i uzbrojenia belek centralnych. Obszerność ta musi być nie niższa od obszerności kolumn przez rozmieszczenie oddziaływania kolumn w środku murów i na umieszczenie uzbrojenia w mur. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Jak zamiast kolumn mur bywa umieszczony na palach z betonu o niedużym przekroju, równającym się do 36cm, to mur ten musi obejmować głowice pali tak, by odkrycie tych głowic nie było niższe od 10cm dla pozwolenia na odpowiednie obetonowanie i zrobienie uzbrojenia. Obszerność muru musi w tej sytuacji równać się blisko 60cm. Obszerność ta musi pozwalać na umieszczenie uzbrojenie belek centralnych. Jak belki nie są przedłużone poza mur jako skrzydełka, do jakich da się umieścić uzbrojenie belek, podczas ugruntowania tego uzbrojenia w samym murze obszerność nie może być niższa od 60cm, żeby poza powierzchnią podparcia pokrywającą się z powierzchnią symetrii muru zostało chociaż 30cm. Najłatwiejszym wsparciem murów frontowych bywają pale niedużych przekrojów równających się do 36cm. Pale te są w tym samym czasie podstawą i kolumną. Nieduża ich sztywność pozwala na dopasowanie się ich do wydłużeń przęsła i jego wygięć. W mostach o niedużej szerokości da się je zestawiać bezprzegubowo z murami frontowymi. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com