fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Mocowanie mechaniczne

Mocowanie mechaniczne, czyli krótko mówiąc kołkowanie styropianu podczas ocieplania ścian metodą ETICS, wymaga prawidłowego doboru rodzaju i typu łącznika, a także jego prawidłowego umieszczenia w warstwie termoizolacji. Co jeszcze trzeba wiedzieć o mocowaniu mechanicznym? Sprawdź! (uprawnienia budowlane kontakt)

Kołkowanie styropianu
Kołkowanie styropianu

Montaż i sprzęt

Do montażu łączników mechanicznych należy przystąpić dopiero po upływie czasu podanego przez producenta kleju, którym zostały przyklejone płyty styropianu. Do mocowania (kołkowania) płyt styropianowych, używa się wyłącznie łączników wbijanych lub wkręcanych, z trzpieniem wykonanym z tworzywa bądź z metalu. Ważne jest to, że kołki z trzpieniem tworzywowym nadają się jedynie do montażu zlicowanego, natomiast te z trzpieniem metalowym nadają się i do montażu zlicowanego, i zagłębionego, przy czym należy pamiętać, że łączniki z trzpieniem i łbem metalowym zawsze zaleca się zagłębiać ze względu na redukcję punktowych mostków termicznych.

Rodzaje montażu

Pierwszym rodzajem montażu jest montaż zlicowany. W montażu zlicowanym łącznik za każdym razem powinien przechodzić przez warstwę kleju pod płytą styropianową. Prawidłowa długość łącznika: (uprawnienia budowlane 2022)
L = (głębokość zakotwienia) + (grubość kleju – przyjmuje się 1 cm) + (grubość izolacji cieplnej). Łączniki montuje się w taki sposób, żeby główka łącznika była zlicowana z powierzchnią styropianu – przy tym należy uważać, żeby zbyt mocno nie wcisnąć w nią talerzyka. Kolejnym rodzajem montażu jest montaż z zagłębieniem talerzyka. W montażu zagłębionym łącznik za każdym razem powinien przechodzić przez warstwę kleju pod płytą styropianową. Prawidłowa długość łącznika: (segregator egzamin ustny uprawnienia)
L = (głębokość zakotwienia) + (grubość kleju – przyjmuje się 1 cm) + (grubość izolacji cieplnej) + 2 cm. W pierwszej kolejności powinno się wykonać otwór montażowy w ścianie, przechodzący przez termoizolację oraz znajdującą się pod nią warstwę kleju, a w następnej kolejności za pomocą frezu wywiercić w styropianie gniazdo o głębokości 2 cm. W tak przygotowanym gnieździe umieszcza się łącznik, wkręcając albo wbijając trzpień. Ostatnią czynnością, która powinna być wykonana jest umieszczenie w gnieździe krążka styropianowego, zlicowanego z powierzchnią płyty EPS (na wcisk, bez konieczności użycia kleju). W obu wyżej wymienionych przypadkach głębokość zakotwienia wyznacza się w zależności od rodzaju podłoża, a także od rodzaju i typu wybranego łącznika, na podstawie Europejskiej lub Krajowej Oceny Technicznej. Wówczas przyjmuje się np. 25 mm w podłożach pełnych, a 65 mm w ścianie z betonu komórkowego. Wywiercony otwór powinien być o 1 cm głębszy niż wyznaczona głębokość zakotwienia. W podłożach pełnych, takich jak: beton, cegła pełna – podczas wiercenia powinno się stosować udar, z kolei w przypadku podłoży z materiałów szczelinowych, jakimi są np. pustaki ceramiczne bądź lekkich np. beton komórkowy – wierci się bez udaru. Sposób montażu oraz narzędzia wyznacza bezpośrednio rodzaj podłoża. Wybierz swój rodzaj! (program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com