Klimatyczne zmiany a budowlane obiekty
Zjawiska, jakie wynikają z klimatycznych zmian mogą mieć bezpośredni wpływ na obniżenie się poziomu bezpieczeństwa danych konstrukcji. Głównie należy do nich zwiększenie się porywów wiatru oraz jego gwałtowność, częstotliwość pojawiania się trąb powietrznych oraz burzowych szkwałów. Polskie normy związane z obciążeniem od wiatru wskazują na to, aby ustalić czy konstrukcja danego budowlanego obiektu wykazuje podatność na działanie dynamiczne wiatru. Ocena związana z podatnością jest zależna od okresu własnych drgań w konstrukcji oraz od zdolności do tłumienia ich. Wzrastający poziom gwałtowności oddziaływania wiatru i porywów jest bardzo niebezpieczny dla wysokich obiektów oraz wysokościowych. Obowiązujące przepisy w Polsce mówią, że wysokościowy budynek to taki, którego wysokość przekracza 55 metrów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Dynamiczne wpływy wiatru
Zabytkowe obiekty są podatne na dynamiczny wzrost oddziaływania siły wiatru. W destrukcyjny sposób mogą na nie wpływać częstotliwość oraz gwałtowność opadów, ich zmienność w czasie, wzrastający poziom gruntowych wód czy zwiększenie się liczby powodzi, które są konsekwencją pojawienia się ulewnych i gwałtownych opadów deszczu. Patrząc na klimatyczne zmiany, jakie zachodzą obiekty zabytkowe wymagają tego, aby poświęcić im szczególną uwagę. Ich aktualny techniczny stan sprawia, że niezwłocznie należy podjąć działania odnośne przeprowadzenia rewitalizacji, albo zabezpieczenia takiego budynku przez oddziaływaniem klimatu. (program egzaminu na uprawnienia)
Bezpośredni wpływ wiatru na budynki
Patrząc na to, że oddziaływanie wiatru na budynki to złożony proces, dlatego też nie można w prosty sposób dokonać stwierdzenia, że wiatr ma bezpośredni wpływ na budynek. Nie jest to zależne od samego wiatru, lecz także od przestrzennej sztywności danego budynku i jego konstrukcji, szczegółowych połączeń każdych z elementów, rodzaju zastosowanej elewacji, czy od zastosowanych architektonicznych rozwiązań, jakie tworzą wewnętrzny wystrój. To wszystko wpływa na częstotliwość własnych drgań w konstrukcji oraz na giętną sztywność całkowitego konstrukcyjnego układu. O tym, jak skomplikowany oraz jaki indywidualny charakter ma zjawisko świadczy to, że częstość związana z porywem wiatru, jaka oddziałuje na jeden wysokościowy budynek może zbliżona być do częstości własnych drgań w konstrukcji takiego budynku. To powoduje powstanie niebezpieczeństwa rezonansu, kiedy dla innego z budynków takie niebezpieczeństwo może się nie pojawić. (uprawnienia budowlane kontakt)
Działanie wody na budynki
Zwiększająca się częstotliwość opadów deszczu oraz ich gwałtowność, podnoszenie się poziomu gruntowych wód czy poziomu morza stwarzają również zagrożenia dla obiektów budowlanych, które już istnieją. (uprawnienia budowlane program) To sprawia, że należy przeanalizować nowy rodzaj podejścia podczas przygotowywania projektu inwestycji. W związku z tym opracowuje się i wprowadza stopniowo przepisy, które regulują zasady związane z odbudową, remontami oraz rozbiórkami budowlanych obiektów, które są uszkodzone albo zniszczone w wyniku oddziaływania atmosferycznych czynników. Wysoki poziom gruntowych wód stanowi duże niebezpieczeństwo dla istniejących już budynków, a przede wszystkim dla starego budownictwa, które nie posiada przeciwwodnej poziomej i pionowej izolacji, albo gdy mają ją uszkodzoną. (uprawnienia budowlane 2022)