Klasa C1
To najczęściej używany klej na rynku. Służy do wiązania podłoża pod płytkami, dzięki czemu zapewnia ich bezpieczne i wytrzymałe wieloletnie użytkowanie. Jest uniwersalny i dość tani. (program egzaminu na uprawnienia)
Klasa C2
Takie oznaczenie daje się klejom do mocowania płytek o podwyższonych parametrach. Nie jest znacznie lepszy od klasy C1, ale dalej lepsze efekty w trudniejszych warunkach.
Klasa F
To typ kleju szybkowiążącego, dlatego używa się go wszędzie, gdzie liczy się czas. Jest trudny w obsłudze, właśnie ze względu na tę cechę. W trakcie używania takiego kleju ma się bardzo mało czasu na poprawki płytek i ich dociskanie. To ten rodzaj materiału, który powinien być używany tylko przez doświadczone osoby, które wielokrotnie już układały płytki. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Klasa T
Tę klasę używa się głównie do ścian, ponieważ główną cechą tego kleju jest zmniejszony spływ. Co za tym idzie, dobrze trzyma się pionowej powierzchni i ułatwia układanie na niej płytek. (uprawnienia budowlane 2022)
Klasa E
Kleje klasy E służą głównie do układania płytek ceramicznych o dużych rozmiarach. Cechą, która wyróżnia je na tle innych, jest wydłużony czas otwarcia. Dzięki temu można dłużej z nim pracować, a ten nie straci swoich właściwości. Ten klej świetnie nada się również dla laików, którzy pierwszy raz układają płytki. Warto jednak wziąć pod uwagę jego znacznie wyższą cenę, która może odstraszać.
Klasa S1
To specjalny klej odkształcalny. Używa się go przede wszystkim na powierzchniach zewnętrznych, czyli na balkonach, terasach czy altanach. Znosi on dobrze różnice temperatur oraz różne zjawiska pogodowe. Dzięki swojej strukturze pod wpływem zmian rozszerza się, co za tym idzie, należy zadbać o odpowiedni montaż kleju i płytek. Pomiędzy kafelkami powinny pojawić się większe szczeliny niż w przypadku układania takowych w domowych warunkach. (uprawnienia budowlane kontakt)
Taki klej świetnie nada się również do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.
Klasa S2
Ten klej jest jeszcze wytrzymalszy niż klasa S1. Używa się go w specjalnych warunkach, np. na basenach. Dzięki temu zapewnia trwałość i wytrzymałość płytek mimo ogromnej wilgotności, stałego narażenia na kontakt z wodą i ciągłej eksploatacji. (segregator egzamin ustny uprawnienia)