fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Różne kategorie gruntów

Przy gruntach VII kategorii stosuje się przede wszystkim materiały wybuchowe i cięższe młoty pneumatyczne. Przy wykopach VIII-XVI kategorii stosuje się głównie materiały wybuchowe. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kategorie gruntów

Wyróżniamy grunty kategorii:

-pierwszej – używane są tutaj łopaty i szufle,

-drugiej – korzysta się z również z łopat, czasami spotykane są oskardy czy motylki o jednym końcu zaostrzonym, a drugim płytkim,

-trzeciej – wykorzystuje się łopaty ostre, zwykłe, oskardy zwykłe bądź dwudziobowe. Rzadziej spotykane są stalowe drągi, a czasami nawet zaprzężone w konie pługi, jakie są przydatne podczas dłuższych dystansów pracy,

-czwartej – narzędzia takie jak w trzeciej, ale najwięcej w ruchu są drągi stalowe oraz oskardy, czasem kliny podbijane młotami, (uprawnienia budowlane 2021)

-piątej – tak jak wcześniej drągi i oskardy, ale dodatkowo młoty pneumatyczne. Dobrze sprawdzają się one do pracowania z gruntami słabszej jakości,

-szóstej – korzysta się głównie z materiałów wybuchowych i młotów pneumatycznych.

Czas pracy

Podczas pracy łyżka zostaje wpychana w grunt poprzez swoje ostre występy albo obroty trzonu oraz ruch szufli do góry. Może tak też być poprzez wciskanie szufli podłużnym ruchem trzonka, albo możemy połączyć te dwa ruchy, co przypominałoby zwykły ruch tradycyjnej łopaty. Gdy łyżka zostanie załadowana, pudło koparki zaczyna kręcić się wokół osi poziomej, tak by umiejscowić łyżkę ponad miejscem zrzucenia zawartości. Następnie wystarczy pociągnąć za wyspecjalizowaną linkę na dnie łyżki, które spowoduje otwarcie i zrzucenie. Gdy wykonamy to ponownie dno zamyka się, pudło obraca i wszystko zaczyna się od początku. W ciągu pracy koparka znajduje się na dnie wykopu i rozgrzebuje ziemię od poziomu, na jakim jest umiejscowiona do góry. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W naszym kraju najczęściej można spotkać przy różnego rodzaju budowach koparki konstrukcji radzieckiej typów E-505 i E-1003.

Kopanie ręczne

Przy własnoręcznym kopaniu osobie, która to robi pokazuje się kawałek takiej długości, żeby działał on na nim podczas przynajmniej 2 zmiany. Aby nie przeszkadzać kopaczowi w jego pracy, warto właściwie przygotować wywózkę urobku gruntowego. Nie będzie dla takiej osoby skomplikowane pozbywanie się ziemi na wysokość co najmniej 1,5m. (uprawnienia budowlane program)

Z tego względu w zetknięciu z głębokością 1,5m (ale nie większej niż jej dwukrotność), ziemię można wrzucić na poziom pośredni to znaczy na odsadzkę w wykopie, a dopiero z tego miejsca z poziom terenu. Należy zostawić wolny brzeg wykopu pomiędzy rozrzuconą ziemią a krawędzią wykopu na odległość chroniącą od osunięcia się skarpy.

Jeśli głębokość wykopu przekracza 3m, należy pomyśleć o podnoszeniu mechanicznym.

Główne części koparki przedsiębiernej

Głównie do wykopów za pomocą maszyn używa się koparki, a później zgarniarki i spycharki, a czasem maszyny pomocnicze takie jak pługi, karczowniki oraz zrywaki.

Kąt nachylenia wysięgnika do poziomu da się modyfikować, ale tylko w przedziale 35-60° przy użyciu wciągarki 10 oraz założonej na niej liny 7. Ten kąt zazwyczaj podczas sprecyzowanej pracy zostaje niezmienny (45-50°).

Koparka przedsiębierna posiada kilka głównych elementów:

-podwozie typu gąsienicowego (przeważnie), (segregator egzamin ustny uprawnienia)

-pudło z każdego rodzaju przyrządami napędowymi ułożone na ramie, jaka często ma obieg wokół osi pionowej o kąt 360° (koparki pełno-obrotowe) albo wyłącznie o kąt 270° (koparki niepełno-obrotowe),

-łyżkę porządnie osadzoną w trzonie,

-wysięgnik umiejscowiony przegubowo w punkcie A na ramie i zawieszony w punkcie B na linie.

Trzon łyżki łączy się z wysięgnikiem tak, że swobodnie wiruje w płaszczyźnie pionowej wokół punktu podparcia C, który jest oszacowany na znajdowanie się w połowie długości wysięgnika. W tym samym momencie potrafi on przesuwać się do swojej długości w górę czy dół od punktu C. Obrót trzonka w płaszczyźnie pionowej razem z prawidłowym unoszeniem i spuszczaniem łyżki przeprowadzany bywa przy użyciu wciągarki 8 na zakończeniu B wysięgnika. Potem oplata powieszony przy niej blok łyżki i wraca drugim blokiem sterującym końcem wysięgnika. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com