fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kształty kamieni

Na wskutek nieprawidłowych kształtów kamieni, ciężko jest w murze z kamienia łamanego utrzymać wszystkie reguły układania murów, trzeba natomiast próbować w jak największym stopniu jak się da ich przestrzegać. Mur musi być układany warstwami. (program egzaminu na uprawnienia) Najlepszą opcją byłby mur układany warstwami równymi o grubości jednego kamienia.

Kamienie łamane
Kamienie łamane

Jednak dobieranie kamieni identycznej grubości albo ich tak specjalne przyciosywanie jest trudne i drogie, dlatego raczej na wysokości warstwy układa się 1,2 albo nawet więcej kamieni. Warstwy są różnej grubości, patrząc na odpowiedniość wykonania muru ważne jest, by ich grubość nie była większa niż 30-P50 cm w zależności od wymiarów kamieni. (uprawnienia budowlane kontakt)

Kamień łamany

Jeżeli kamień łamany pochodzi z prawidłowo uwarstwionych skał, wtedy dwie powierzchnie wszystkich kamieni są mniej więcej płaskie i do siebie równe. Rozkładanie kamieni w murze jest wtedy prostsze, a mur jest bardziej zespoloną całością.

Miasteczka, w pobliżu jakich jest kamień warstwowy, który da się łatwo pozyskiwać, charakteryzowały się budownictwem kamiennym już od wielu wieków. Dla zobrazowania jedna z najstarszych budowli kamiennych w naszym kraju to rotunda świętego Feliksa i Adaukta na Wawelu która stworzona została w X wieku. Mury tej budowli są zrobione z wapienia warstwowego spod Myślenic za wapiennej zaprawie. Gołym okiem zauważyć było można, że nie były one układane do pionu czy pod sznur, ale reguły układania kamieni były odpowiednie i mury zachowane zostały dobrze. Wyjątkiem od reguły było wykonanie zwornika w sklepieniu. (uprawnienia budowlane 2021)

Mury z kamienia łamanego nanoszone są na zaprawie cementowo-wapiennej, cementowej, wapiennej wodotrwałej, a zdarza się, że zaprawa w ogóle nie jest używana. Do ważnych budowli inżynierskich korzysta się z zaprawy cementowej 1:3, a w fundamentach budynków będzie to zaprawa cementowo-wapienna. Jej prawidłowe proporcję to 1:1: 6-Pl : 2 : 10, jeśli korzystamy z cementu znaku 250.

Zaprawę do normalnego murowania używa się zazwyczaj o konsystencji gęstej, która odpowiada zagłębieniu normalnego stożka 4H-7 cm. Zaprawę do murowania z wibrowaniem używa się o bardzo gęstej konsystencji, jaka równa się zagłębieniu zwyczajnego stożka 1-P4cm.

Żeby utrzymać prawidłową grubość warstw i ustaloną pochyłość powierzchni bocznych muru, warto umieścić w wykopie tak zwane wykroje (inaczej wzorniki) albo okroję (inaczej przeciw-szablony), zbite z łat 5X5cm i równające się przekrojowi ściany. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wykrój i okrój

Wykrój licuje z powierzchniami ściany swoimi zewnętrznymi krawędziami, a okrój wewnętrznymi.  Wykroje nadają się do umieszczania jedynie poza obrębem murowanego odcinkiem ściany, okroję natomiast potrafią być wszędzie na długości ściany, nie wchodząc w drogę murowaniu.

Wykroje i okroję umieszczamy na dnie wykopu w odstępach około 10m, używając niwelatora i pionu opuszczonego z ław drutowych które przydają się do utrwalenia położenia budynku. Usztywnienie wykrojów i okrojów można otrzymać poprzez oparcie ich na kołach osadzonych w dnie i usztywnienie pochyłymi deskami przymocowanymi do nich palików wsadzonych poza krawędzią wykopu. (uprawnienia budowlane program)

Naprężenie sznura według podziałek, które są na wykrojach i okrojach zezwala na zachowanie odpowiednich poziomów i grubości murowanych rzędów i na zrobienie prawidłowo pochyłych powierzchni zewnętrznych.

Kamienie zewnętrzne

Kamienie zewnętrzne to inaczej licowe, i powinny być jak najmasywniejsze i najlepiej obrobione, poleca się przy tym układać je na zmianę raz główka, raz wozówka. W narożnikach najlepiej układać kamienie, które są najsymetryczniejsze. Kamienie w środku muru są zazwyczaj  najmniej odpowiedniego kształtu bo i tak są mało widoczne.

Spoiny pionowe wszystkich warstw muszą zostać okryte pełnymi powierzchniami kamieni. Ta zasada dotyczy głównie kamieni zewnętrznych i tych w narożnikach, lecz podczas układania kamieni wewnętrznych musi być o ile się da zachowany. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

W punkcie skrzyżowania dwóch murów raz wnika warstwa muru N1, drugi raz warstwa muru N2, podczas czego na skrzyżowaniu dajemy większe i dłuższe kamienie, które formują się w wozówki i główki. Zbliżenie sprawia w miejscu przylegania dwóch murów przypominanie litery T.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com