Wraz z rozwojem technologii związanej z powstaniem światłowodów przepisy odnośnie kablowej kanalizacji telekomunikacyjnej nie były aktualizowane. Pochodzą one z okresu, kiedy technologia skupiała się na stosowaniu miedzianych kabli. Projektując kablową kanalizację telekomunikacyjną natrafia się na dużo różnic, jakie występują pomiędzy przepisami a potrzebami, które obecnie należy zaspokoić. Ze względu na to, że przepisy nie regulują zmian, jakie następują w technologii, ponoszone koszty związane z wykonaniem projektu i z eksploatacją infrastruktury w późniejszym czasie są dużo większe. Przepisy pozwalają jednak stworzyć elastyczny rodzaj infrastruktury(segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane) Wystarczy je odpowiednio zinterpretować. Należy pamiętać, że zastosowana technologia do wykonania kanalizacji telekomunikacyjnej jest kluczowym elementem, od którego zależy późniejsze prawidłowe eksploatowanie sieci. Najtańsze oferty niekoniecznie są najlepsze. Oprócz wybrania odpowiedniego wykonawcy, należy też nadzorować wszystkie wykonywane prace. W ten sposób mamy pewność, że zastosowana technologia jest właściwa.
Przepisy techniczno – budowlane dotyczące kanalizacji kablowej
Kanalizacja kablowa musi dostosować się do wszystkich wymagań, jakie zawarte są w przepisach techniczno – budowlanych. Są to przepisy zarówno o charakterze formalnym, jak i przepisy techniczne. Spełnienie tych wszystkich stawianych wymagań jest czasami bardzo trudne. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane). Często w trakcie wykonywania prac budowlanych dochodzi do niespodziewanych sytuacji w wyniku których powstają przeszkody. Sytuacja staje się trudna, kiedy np. podczas budowy dochodzi do uszkodzenia podziemnej infrastruktury, a nie mamy jej oznaczonej na planach. Kablowa kanalizacja powstaje z rur wykonanych z tworzyw, dlatego też wykazują one elastyczność. W związku z tym podczas natrafienia na przeszkody można je wygiąć w łuk i ominąć nieprzewidziane pod ziemią rzeczy.
Technologiczne rodzaje kanałów
Technologiczne rodzaje kanałów przypisuje się wyłącznie do publicznych dróg. Podczas planowania jakichkolwiek inwestycji warto pomyśleć o technologiach światłowodowych. Są one gwarancją otrzymania odpowiedniej przepustowości, a także są niezawodne. Budując rurociągi kablowe bądź kanalizację kablową warto w projekcie przewidzieć możliwość światłowodów. Jednak nie trzeba popadać w przesadę. Ciągły rozwój technologiczny wskazuje, że zastosowanie nowych technologii często powoduje, że potrzeby związane z inwestycjami ulegają zmniejszeniu. Technologia która spełnia obecne wymagania oraz oczekiwania jest obecnie priorytetem.(wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne).
Rodzaje kanalizacji kablowej
Kanalizacje kablowe można podzielić na kilka rodzajów. Rodzaje kanalizacji zależą od funkcji, jakie pełnią. Najczęściej kanalizację kablową dzieli się na: kanalizację pierwotną, specjalną, wtórną, technologiczne kanały i rurociągi kablowe. Kanał technologiczny, który wszedł wraz z rozporządzeniem z 21 kwietnia 2015 MAiC oraz z ustawą z 7 maja 2010 zawiera w sobie elementy z rurociągów kablowych, kablowej kanalizacji pierwotnej, jak i wtórnej. Na tej podstawie można stwierdzić, że technologiczny kanał ma przeznaczenie o charakterze uniwersalnym. Za jego pomocą można zainstalować energetyczne kable, które będą wykorzystywane do zasilania telekomunikacyjnych urządzeń, a także dokonać instalacji kabli do światłowodów. W drogowych systemach często korzysta się z technologii mieszanych. Przykładem takiej technologii jest zintegrowany system zarządzania ruchem, albo wizyjny rodzaj monitoringu. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).