fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Raport w liczbach

W poprzednim artykule zdefiniowaliśmy hałas oraz dźwięki, które go charakteryzują. Dziś chcielibyśmy skupić się na liczbach, które prezentuje raport „Polska w decybelach”. Poznajmy je.(uprawnienia budowlane kontakt)

Hałas w liczbach

Hałas w liczbach

Kategorie w raporcie

Raport został podzielony dla ułatwienia na kilka kategorii. W odniesieniu do największych polskich miast zbadano poziom hałasu w centrach, na osiedlach mieszkaniowych, a także przy głównych ulicach. Wzięto także pod uwagę miejsca, w których często przebywamy – zarówno te głośne np. galerie handlowe, jak i takie, do których uciekamy, by szukać ciszy np. lasy, parki. W raporcie określono je jako miejsca odpoczynku. Autorzy badania odwiedzili także instytucje kultury i pokusili się o zidentyfikowanie poszczególnych dźwiękowych ikon dla każdej z aglomeracji. Jak to wygląda? Okazało się, że najcichsze osiedle mieszkalne w Polsce, mające wartość 38,2 dB znajduje się w Gdańsku, natomiast najgłośniejsze o wartości 73 dB jest w Katowicach. Za najgłośniejszą arterią polskich aglomeracji uznaje się Aleję Mickiewicza w Łodzi, gdzie poziom hałasu wyniósł 75,8 dB, z kolei miejscem, które zwane jest w przypadku raportu miejscem odpoczynku, okazała się Wyspa Sobieszewska w Gdańsku, gdzie poziom natężenia hałasu wynosił 26,8 dB. Dla porównania – występ zespołu rockowego to ponad 100 dB. Podobny do tego pułap dźwiękowy zarejestrowano także podczas meczu piłki nożnej po strzeleniu bramki. Gdzie więc znajduje się najbardziej ciche miejsce w Polsce? Otóż najcichszym miejscem w Polsce jest wyciszona komora bezechowa, która znajduje się w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Jednym z najgłośniejszych miejsc, niezależnie od tego, gdzie jest zlokalizowana jest stołówka szkolna. Poziom hałasu panujący na niej można porównać z tym, który towarzyszy wjeżdżaniu na peron składu w warszawskim metrze, a wtedy natężenie dźwięku wynosi ok. 80 dB lub z hukiem powietrza, który następuje po otwarciu okna w samochodzie na autostradzie. (akty prawne uprawnienia budowlane) 

Praca w trudnym otoczeniu

Z problemem spadku efektywności, który następuje w związku z nadmiernym hałasem, mierzą się także pracownicy i pracodawcy. W tzw. open space, czyli w otwartej przestrzeni, jego wynik oscyluje na poziomie 70 dB. Jest to aż o 15 dB więcej niż przewidują przepisy dla pracy biurowej. Różnica więc trzeba przyznać jest naprawdę znaczna. W efekcie spada motywacja pracowników do wykonywania trudniejszych zadań, a wszystko to spowodowane jest tym, że są oni po prostu bardziej zestresowani. Mają także wyższy poziom adrenaliny, chociaż nie zdają sobie z tego sprawy, a wszystko spowodowane jest wszechobecnym hałasem. (uprawnienia budowlane program) Wystarczy bowiem jedynie hałas o natężeniu 50-55 dB, żebyśmy mieli trudności ze skupieniem się i koncentracją. Dzięki temu raportowi zapewne wiedza na temat hałasu się powiększyła. Warto wiedzieć, na jakim jest on poziomie w naszym otoczeniu i w miarę możliwości starać się go neutralizować. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.