Jednoprzęsłowe mosty wspornikowe o przęsłach rozmieszczonych na łożyskach albo na odpowiednio elastycznych kolumnach czy murach pionowych bywają obojętne na zmiany temperatur przęseł albo kolumn czy murów podpór. Potrafią być to do tego ustroje zewnętrzne izostatyczne albo hiperstatyczne, patrząc na metodę rozmieszczenia wspórek przegubowego albo bez. (uprawnienia budowlane kontakt) Ustroje jednoprzęsłowe na wsporach rozwidlonych są podobne do izostatycznych, ponieważ w sytuacji, gdy są przy elastycznym przęśle deformują się podobnie do ustrojów trójprzegubowych, tak jak wcześniej to opisano. Kolejnym plusem mostów wspornikowych bywa ich nieduża rosłość budowlana. Rosłość ta bywa proporcjonalna w zestawieniu do pierwiastka z największych rzędnych linii wpływu punktów ściskających. Jedynym minusem ustrojów dwuwspornikowych bywa to, że masy ruszające się w momencie wjechania na most i z niego zejścia robią nagłe zmiany punktów ściskających oraz sił statycznych w każdej średnicy podpór oraz przęseł. Bywa to zauważalne z formy linii wpływu. Minus ten pojawia się tak samo we wspornikach każdej z czterech typów rozbieżnych na wstępie. Jednak w środkowym przęśle mostów o wsporach rozwidlonych czy rozdwojonych pojawia się to słabiej niż w przęsłach mostów o wsporach nierozwidlonych i nierozdwojonych. (uprawnienia budowlane 2021)
Reguły konstruowania
Poleca się by pamiętać o podstawowych regułach konstruowania mostów jednoprzęsłowych dwuwspornikowych o wsporach nierozwidlonych oraz nierozdwojonych. (uprawnienia budowlane program) Dla pomniejszenia punktów od masy osobistej w przęśle, przy mniejszych długościach wsporników punkty przęsła powiększają się i ustrój dochodzi do przęsła wolnopodpartego, w sytuacji większych długości wsporników pojawiają się za duże punkty ponad wspórek. Rosłość średnic w przęsłach mostów o wsporach nierozdwojonych warto pamiętać o niezmiennych wygięć wsporników. W mostach o podporach rozwidlonych albo rozdwojonych rosłość średnic w przęsłach może być pomniejszania patrząc na umieszczenie ich w wsporach, a w mostach o większych szerokościach – dla pomniejszenia masy betonu ugruntowanego w przęsłach i dla pomniejszenia wspływu zmian temperatury na siły środkowe.
Mosty
Mosty posiadają co do mostów bezwspornikowych jedynie jeden minus, a jest to widoczne powiększenie sił środkowych pojawiających się przy wjeździe mas ruszających się na most i gwałtowny spadek tych sił podczas zjazdu sił z mostu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Brak przyczółków i biorące się z tego pomniejszenie obszerności wspórek bywa najważniejszym plusem mostów wspornikowych. Pozbycie się przyczółków wymaga przedłużenia pomostu, ale poza tym to skutkuje zaoszczędzeniem finansowym. Koszt przyczółków jest zależny od rosłości nasypu. Likwidacja przyczółków, chociaż zmienia to średnicę koryta z prostokątną na trapezową i tak daje duże zaoszczędzenie na czasie i pracy.
Mosty o przęsłach wolnopodpartych
W zestawieniu z mostami o przęsłach wolnopodpartych, jakich łożyska umieszczane są na filarach w dwóch warstwach, mosty wspornikowe wyróżnia osiowość działania na kolumny. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Przez to objętość betonu w mostach wspornikowych można skierować do minimum. W zestawieniu z mostami o przęsłach wolnopodpartych, mosty wspornikowe wyróżnia się ciągłością pomostów. Nie widać w nich luk dylatacyjnych oraz przekryć tych luk umieszczonych dla ciągłości nawierzchni jezdni. W zestawieniu do ustrojów Gerbera w mostach wspornikowych jednoprzęsłowych nie widać przegubów. Zrobienie przegubów nie ułatwia budowy mostu wspornikowego, wręcz przeciwnie. Przeguby, przerywają niezmienność belek, powiększają działania dynamiczne mas ruszających się. Przez to umieszczenie przegubów do przęseł bywa niepotrzebne i nie robi się tego. (program egzaminu na uprawnienia)