fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budowla kafli gipso-betonowych

Budowla kafli gipsobetonowych bywa niezwykle podobna do dwużebrowych kafli żelbetowych o czołach prostych. Rozbieżność zachodzi w przypadku dodania od czoła żeberek poprzecznych, aby lepiej wesprzeć kafle na częściach wspierających. Kafle te są normalne w ZSRR. (uprawnienia budowlane kontakt) Robione są one o długościach około 1.30 aż do 2.30m. Budowla wsparcia na reszcie części bywa taka sama do kafli żelbetowych. Gips wyróżnia się niezwykle szybkim wiązaniem i zastyganiem, przez co nie potrzeba już używania w prefabrykatach gipsobetonowych jakichkolwiek procesów przyśpieszających dojrzewanie. Prefabrykaty już po jednym dniu zastygania w temperaturze 10 stopni potrafią być kierowane na budowę. Do momentu pełnego opanowania zagadnienia uodpornienia gipsu na wilgoć poleca się, by budowlane części gipsobetonowe nie były używane w pokojach, gdzie bywa większa wilgotność od 60%. Wymogi co do różnych części przemysłowych skupiające się na stopniu odporności na działanie ognia nie są dobrze sprecyzowane. Nie mniej jednak warto jasno zdawać sobie sprawę, do której kategorii wytrzymałości wchodzą różne prefabrykaty. (uprawnienia budowlane 2022) Miernikiem wytrzymałości tworzyw i budowli na ogień bywa sprawdzana w minutach lub godzinach.

Płyty gipso-betonowe
Płyty gipso-betonowe

Rozdzielenie tworzyw

Pod tym względem tworzywa te dzielą się na :

-ogniotrwałe, jakie umieją wytrzymać cztery godziny pożaru,

-ogniochronne, umieją wytrzymać maksymalnie 20 minut pożaru,

-ogniotrwałe, jakie umieją wytrzymać cztery godziny pożaru. (uprawnienia budowlane program)

Podczas tworzenia nowych zakładów albo miejsc w zakładach już widniejących założono regułę używania tworzyw i budowli chociażby ogniochronnych. W praktyce zagranicznej zasada ta nie bywa wszędzie używana. Tak samo na obszarze naszego państwa widnieje bardzo dużo budynków zrobionych przed wojną albo podczas niej, w jakich różne części budowli, zwłaszcza okryć dachowych, zrobione są z takich tworzyw łatwopalnych, jak drewno, kafle prasowane z odpadków drzewnych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Gips

Gips bywa tworzywem, który poprzez prostotę kształtowania z niego obojętnie jakich form bardzo dobrze przydaje się do wytwarzania prefabrykatów o różnych przeznaczeniach, i jaki u nas przez niedopatrzenie tego zagadnienia nie znalazł poza częściami dekoracyjnymi niemal żadnego wykorzystania. W innych krajach takie wyroby mają ogromne zastosowanie. Nasz kraj posiada wedle przybliżonych danych największe złoża gipsu w Europie, więc może w przyszłości będzie miał więcej zastosowań.  Własności prefabrykatów gipsobetonowych co do fizyko-mechaniki podobne są do własności wyrobów z innych betonów o delikatnych i zbliżonych masach całościowych. Minusową stroną gipsu bywa jego mała wytrzymałość na wilgoć, przez co części gipsowe wykorzystane do tych części budowli, jakie są od razu zbliżone na działanie opadów, przykładowo części murowe, muszą zostać ochraniane przed wilgocią. Wedle ostatnich informacji z literatury z ZSRR były już zaprojektowane i wyrabiane sposoby uodporniające gipsobetony na wpływ wilgoci. Korzystne co do tego rezultaty otrzymano też i przy badaniach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Budownictwo przemysłowe

Rozpatrzymy tu jako przykład użycie tworzywa w konstrukcji przemysłowej budowlę gipso-betonową kafla dachowego, jaka bywa jednym z części rodzajów używanych w konstrukcji ZSRR. Do części działających na zgniatanie wykorzystuje się beton gipsowy o kruszywie z żużla, tłucznia ceglanego oraz kamiennego. Żwiru się nie używa. Masa objętościowa betonu gipsowego waha się w zależności od wykorzystanego kruszywa około od 1400 – 1900 kg/m3. Poleca się dokładanie go gipsu 5/o wapna, co zapobiega korozji stali i pomniejsza powiększanie się gipsu. Rodzaj betonu minimum 100. Poleca się przez niedużą przyczepność gipsu do stali, żeby zbrojenie było robione jako siatki spawane. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com