Jaki kolor elewacji wybrać?
Elewacje domów jednorodzinnych mają różne barwy. Jednak musimy pamiętać, aby nie była to barwa przypadkowa. Powinna ona współgrać razem z otoczeniem domu. Jeżeli odpowiednio dobierzemy kolory będziemy mieć gwarancję tego, że podkreślimy tym samym charakter domu. Sprawdźmy, na jakie kolory wato zwrócić uwagę. (uprawnienia budowlane segregator)
Kolor elewacji a kształt bryły
Kolory farb elewacyjnych niewątpliwie powinny współgrać z jego bryłą. Jest to ważne, ponieważ dzięki doborowi odpowiednich farb będziemy mogli wizualnie poprawić proporcje domu. Można w ten sposób wyeksponować jego najbardziej wyszukane fragmenty, ale także umiejętnie zamaskować powstałe niedociągnięcia. Nie da się ukryć, że farb jest bardzo dużo i naprawdę ciężko się zdecydować na jedną z nich. Pamiętajmy, że dobór koloru elewacji nie może być losowy i w tym przypadku należy zdać się na ogólne zasady dotyczące ich doboru. Co więc warto wiedzieć o kolorach? Przede wszystkim wskazać należy, że ciemne barwy najczęściej pomniejszają przestrzeń. Jeżeli więc nasz dom jest dość małych rozmiarów, wówczas czarne barwy mogą go optycznie pomniejszyć jeszcze bardziej. Warto więc zastosować różnego rodzaju tynki akrylowe i silikatowe o znacznie jaśniejszych barwach. Ciemne kolory można w takim przypadku zastosować jako kontrast w niektórych miejscach. Pamiętajmy, aby kolor sprawdzić w świetle dziennym, ponieważ zwłaszcza wówczas oddaje swoją barwę. Jeżeli mamy do czynienia z większym domem – wówczas łatwiej jest lawirować pomiędzy kolorami. Nie ma znaczenia, czy wybierzemy te jasne, czy ciemne, oba się sprawdzą w przypadku takiej kubatury. Możemy więc zdecydować się na jednolitą elewację bądź zastosować kilka kolorów. Najważniejsze jest to, aby umiejętnie zachować proporcje pomiędzy barwami. (uprawnienia budowlane 2022)
Barwa dachu a kolor elewacji
W przypadku dachu musimy pamiętać, że jego barwa będzie odgrywać kluczową rolę. Jak wiadomo – jest to zwieńczenie budynku, które będzie widoczne z daleka. Musimy pamiętać, że w przypadku wyboru kolorów, to kolor elewacji należy dopasować pod kolor dachu, a nie odwrotnie. Można sprawdzić, jak wygląda zestawienie odcieni dachu i ścian. To może nadać nam kierunek kolorystyczny. Jedyne, czego należy unikać to nadmiernie intensywnej barwy dachu i intensywnych kolorów ścian. Jeżeli oba warianty będą intensywne kolorystycznie, stworzymy wrażenie chaosu, a sam widok nie będzie zbyt estetyczny. Taki kolor jest także bardzo męczący dla oczu, dlatego lepiej zdecydować się na bardziej stonowane barwy. Jeżeli zdecydujemy się na użycie pastelowych barw elewacji, wówczas optycznie będziemy mogli go powiększyć. Jest to także możliwe przy jednoczesnym dodaniu ciemnego koloru. Jeżeli chodzi o bardziej stonowane barwy to możemy połączyć je np. ze strzechą bądź gontem. Dzięki temu stworzymy wrażenie przytulności budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)
Najlepsze kolory
Jednymi z najbardziej popularnych kolorów na elewację są: (uprawnienia budowlane program)
Brąz i ciemny beż – są to bardzo często wybierane kolory, przede wszystkim dlatego, że są naturalnymi barwami. Bywają także wybierane jako barwy uzupełniające, np. na tarasach czy ramach okien. Mogą być wiodącym kolorem.
Jasny błękit – jest to kolor, który świetnie komponuje się z bielą i szarością. Ma zadatki na optyczne powiększenie budynku. Sprawdzi się dobrze w przypadku nowoczesnego budownictwa.
Szarość – jest jednym z bardziej umiarkowanych kolorów, jednak może stanowić także dobre tło dla innych barw. Jeżeli nasz dom ma kolor żywy dachu tu możemy śmiało ją zastosować jako kolor elewacji. Bardzo często jest ona stosowana w domach jednorodzinnych oraz w połączeniu z elementami drewnianymi.
Żółty – uznawany jest za kolor bezpieczny. Można go łączyć z kamieniem czy cegłą. Jest kolorem radosnym i żywym, więc dobrze współgra z innymi barwami. Pamiętajmy jednak, by nie wybierać bardzo intensywnego koloru żółtego.
Zieleń – może być barwą uzupełniającą i jako taka jest zazwyczaj wybierana. Świetnie komponuje się z bielą i brązem. (program egzaminu na uprawnienia)