Większość pęknięć na ścianie możemy łatwo usunąć samodzielnie. Podpowiemy jak to zrobić i przy pomocy jakiego materiału. Na początku jednak wyjaśnimy dlaczego pojawiają się pęknięcia? (uprawnienia budowlane kontakt)
Co jest przyczyna pęknięć na ścianie? Powodów jest wiele. Mogą być to wady konstrukcyjne, naprężenia materiałów czy kurczenie tynku. Pęknięcia te różnią się od siebie. Te ostanie wywołane skurczem, są niewielkie i tworzą pajęczynę. Natomiast te wywołane naturalnym naprężeniem materiałów czy wadami w konstrukcji trudno rozróżnić od siebie z uwagi na to, że mają bardzo podobną szerokość która jest większa niż 0,3 mm. (uprawnienia budowlane egzamin)
Jak pozbyć się pęknięć wywołanych kurczeniem
Najlepszym rozwiązaniem jest użycie masy szpachlowej dedykowanej do rodzaju tynku, który chcemy naprawić. W zależności czy mamy tynk cementowo-wapienny, czy gipsowy, musimy użyć odpowiedniej masy szpachlowej. Na każdym opakowaniu produktu oczywiście znajduję się informacja do jakiego tynku jest przeznaczona. Jest to niezbędne by dobrze usunąć usterkę tak by nie pojawiła się ponownie.
Miejsce pęknięcia szpachlujemy warstwą grubości 1-2mm. Po wyschnięciu, miejsce to należy przeszlifować drobnym papierem ściernym a następnie pomalować. (uprawnienia budowlane pprzepisy)
Jak usunąć większe pęknięcia
Szczeliny powstałe w wyniku naturalnych naprężeń materiałów powstają najczęściej w narożnikach okien i drzwi, oraz w miejscach połączeń różnych materiałów. Chociaż pęknięcia te, wyglądające na niegroźne, mogą być tez spowodowane przez wady konstrukcji na przykład źle wykonanymi fundamentami. Wtedy zamaskowanie szczeliny szpachlą nie wystarczy, ponieważ pękniecie bardzo szybko się pojawi ponownie. W tym celu trzeba będzie zgłębić się gdzie leży przyczyna pojawianie się spękań. (uprawnienia architektoniczne)
Łatwo zweryfikować czy pęknięcie nadaję się do samodzielnej naprawy. Jeżeli wyszpachlujemy dany fragment i po kilku minutach szpara znowu będzie widoczna, konieczne będzie wykonanie ekspertyzy która wykaże co jest przyczyna powstawania pęknięcia. Warto zatrudnić do tego specjalnie wykwalifikowana osobę, która dokładnie zbada podłoże powstawania pęknięć. Dopiero po usunięciu usterki będzie można trwale zlikwidować rysę. (uprawnienia budowlane elektryczne)
Do naprawy takich pęknięć należy zastosować specjalna taśmę reparacyjną do łączenia tego typu powierzchni. Na rynku są dostępne taśmy z włókniny oraz z włókna szklanego . Do tego należy również zaopatrzyć się w masę szpachlową . Można również użyć samej szpachlówki zbrojonej wzmacnianej włóknem. W tym przypadku stosowanie taśmy nie będzie już konieczne.
Przy użyciu taśmy z włókna warto pamiętać, że po jej naklejeniu na pęknięcie należy wcisnąć szpachle tak by przedostała się aż do wnętrza rysy.