Jak podłączyć włącznik światła do puszki?
Instalacja elektryczna i jej przewody to dość skomplikowany temat. Odpowiednie rozprowadzenie w domu przewodów instalacyjnych jest bardzo trudne, ale także jedyne, które może wpłynąć na przejście w remontowanym domu do prac wykończeniowych. W każdym z domowych pomieszczeń należy odpowiednio rozmieścić przewody tak, by wszystkie urządzenia odpowiednio działały. Jest to ważne także w przypadku oświetlenia. Sprawdźmy, w jaki sposób podłączyć włącznik światła do puszki. (uprawnienia budowlane segregator)
Zasady bezpieczeństwa
Podłączenie włącznika światła nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Choć w takich sytuacjach rekomendujemy korzystanie z wiedzy specjalistów, to jednak jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie. Właściwie konieczne jest do tego posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu elektryczności. Najważniejsza jest także świadomość konieczności zapewnienia bezpieczeństwa takiej pracy. Dzięki zastosowaniu tego typu zasad całość montażu może zamknąć się w kilkunastu minutach. Jednak aby to było możliwe, należy zachować odpowiednie zasady. Jeżeli chodzi o nowy włączyć światła to nie jest to urządzenie, które wymaga specjalnych uprawnień montażowych. Jest to jednocześnie urządzenie i przycisk, dzięki któremu będziemy mogli włączyć światło. W zależności od oświetlenia mamy do czynienia z włączeniem żarówki lub całego żyrandola. Mamy do czynienia zarówno z włącznikami, jak i z wyłącznikami światła. Można nimi sterować zdalnie, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie tego działania z dowolnego miejsca w domu. Ważna w przypadku takiego działania jest ostrożność i odpowiednia wiedza. Jeżeli nie jest ona wystarczająca – należy zgłosić się po pomoc do elektryka. (uprawnienia budowlane 2022)
Niezbędne narzędzia
Aby móc podłączyć włącznik światła do puszki należy posłużyć się najbardziej podstawowymi narzędziami. Mowa o takich narzędziach jak: (uprawnienia budowlane kontakt)
- wkrętak,
- kombinerki do usuwania izolacji z przewodów,
- próbnik napięcia,
- poziomnica do właściwego ustawienia krawędzi włącznika. (program egzaminu na uprawnienia)
Przygotowanie i podłączenie
Co znajdziemy w oświetleniowej puszce? Przede wszystkim będą tam różnego rodzaju przewody, które mają różne kolory. Dzięki znajomości ich kolorów będziemy w stanie szybko je zidentyfikować. Każdy kolor ma swoje odpowiednie przeznaczenie. Przewody dzielą się na: (uprawnienia budowlane program)
- Przewód fazowy L (jeśli jest więcej faz to oznacza się je L1, L2, L3) – najczęściej ma kolor czarny lub brązowy. Innymi kolorami, które są możliwe to czerwony, biały lub szary. Inne kolory mogą występować wtedy, gdy mamy do czynienia z większą ilością żył w przewodzie lub taki kolor określił sam producent.
- Przewód neutralny N – jest oznaczany kolorem niebieskim i połączony z punktem neutralnym transformatora.
- Przewód ochronny PE – jest zawsze koloru żółto-zielonego. Najczęściej łączony jest z przewodem neutralnym. Ma za zadanie ochronić nas przed porażeniem prądem, jeśli nasze urządzenie zostanie uszkodzone. Jego podpięcie nie ma wpływu na działanie urządzenia elektrycznego.
Jeżeli z jakichś powodów w przewodzie elektrycznym nie ma danego koloru, wówczas możemy użyć przewodu w innym kolorze. Jednak pamiętajmy, by odpowiednio oznaczyć żyłę na obu końcach, by w przyszłości uniknąć nieporozumienia. Należy pamiętać, że aby każda z dwóch żarówek lampy była włączana i wyłączana oddzielnym przyciskiem, do wyłącznika należy podpiąć odpowiednie przewody. Mowa tu o przewodach takich jak:
- przewód fazowy zasilający,
- przewód fazowy zasilający pierwszą żarówkę,
- przewód fazowy zasilający drugą żarówkę.
Pamiętajmy, by pracę rozpocząć od wyłączenia napięcia. Będzie to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa w razie niebezpieczeństwa, w tym porażenia prądem elektrycznym.