Tworzenie izolacji przeciwwilgociowych
Izolacje przeciwwilgociowe robi się jako powłokowe bądź z tworzyw rulonowych z kafli czy folii z materiałów nienaturalnych. Powłoki izolacyjne tworzy się na ciepło poprzez obłożenie płaszczyzny izolowanych asfaltem luźnym lub na zimno, korzystając z odpowiednich rozpuszczalników, emulsji czy past z materiałów nienaturalnych. Jako powłoki izolacyjne sprawdzają się także tynki wodoszczelne. Niewygładzone płaszczyzny, przykładowo mury, warto przed stworzeniem powłoki wygładzić tynkiem. Powłokę da się nanosić tylko po nacięciu tynku. Betony czy tynki zanim naniesie się odpowiednia powłokę po wyczyszczeniu, obkłada się tworzywami gruntującymi. Izolację powłokowe to izolacje lekkie. W przypadku do czynienia z wodą gruntową używamy izolacji ciężkich. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wkładki
Wkładki używa się kiedy jest niepewność co do zniszczenia izolacji podczas drgań oraz pojawienia się szczelin w murze. (uprawnienia budowlane program) Powłoki czy wkładki umieszcza się na zmianę, im większe ciśnienie wody, ilość wkładek oraz powłok zwiększa się. W przypadku niezmiernie wielkich ciśnień wody korzysta się z wkładek stalowych, uchronionych przed korozją lakierem asfaltowym. Izolacje powłokowe nakłada się bez użycia maszyn, pędzlami czy natryskiwaczami. Powłoki niszczą się przez skurcz tworzyw i ruchów ciepła, wprowadza się zbrojenie włóknem szklanym. Tak samo rozmieszcza się lepik, jakim przyczepia się części konstrukcji. Umieszczane tworzywo rulonowe przyczepia się szczotkami wałka. W przypadku używania jako lepików emulsji, korzysta się ze specjalnych natryskiwaczy. (uprawnienia budowlane 2021)
Części wykończeniowe
Uprzemysłowienie wykonawstwa stanów niedokończonych uzyskano poprzez użycie prefabrykacji. Prace wykończeniowe sprawiają przez to duże komplikacje. Patrząc oczami uprzemysłowienia, części wykończeniowe da się skategoryzować na: nanoszone na część oraz samonośne. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Do tych drugich będzie wliczało się okna, poręcze, drzwi, ścianki przedzielające, meble i tak dalej. Od dłuższego czasu tworzy się je w fabrykach. Na budowie jedynie umieszcza się je kołkami w odpowiednie punkty. Części te przywozi się już w pełni skończone, przykładowo stolarka konfekcjonowana. Uprzemysłowienie prac połączonych z tworzeniem części samonośnych ma się dobrze w obecnych budowach.
Części nakładane
Części nakładane potrafią być:
-powłokowe, tak jak tynki czy powłoki izolacyjne bądź malarskie, (segregator egzamin ustny uprawnienia)
-nieruchome, jak boazerie, okładziny kamienne, kafle izolacyjne,
-ruchome, jak krycie oraz izolacja papowa, okładziny podłogowe.
Części nakładane nieruchome umieszcza się w fabrykach czy punktach, lecz ich zamontowanie jest bardzo skomplikowane, zabiera wiele czasu, jaki dałoby się przeznaczyć na inne prace, oraz jest żmudne i męczące. Robi się go rzemieślniczo i tylko ręczne przyrządy zautomatyzowane niwelują czas pracy tych prac. Części ruchome potrzebują ręcznego nakładania. Tylko lepik, jakim się je dociska do płaszczyzny da się umieszczać, wspomagając się mechanicznym natryskiwaczem. Arkusz wciska się odpowiednimi do tego walcami. Do nakładania kleju na ściany używa się odpowiedniego przyrządu. Jednak poza tym, wciąż większość wykonuje się ręcznie. Nakładanie niedużych powłok, zautomatyzowano poprzez użycie natryskiwaczy. (program egzaminu na uprawnienia) Masywne powłoki da się nanosić jedynie mechanicznie, a cała reszta prac jak określanie płaszczyzny tynku i jego wygładzanie robi się tylko ręcznie. Podejście do zacierania mechanicznego tynku nie jest najlepszym rozwiązaniem.