fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Izolacje niepalne przy elektrycznych przewodach i kablach

Wiedza, jaka jest obecnie dostępna pozwala stosować stosunkowo tanie a jednocześnie skuteczne metody związane z uniepalnianiem sztucznych tworzyw, które stosuje się do izolowania elektrycznych przewodów czy kabli. Polichlorek winylu, który jest polimerem to twarde tworzywo o bardzo trudnej zapalności. Jednak taka jego forma nie pozwala, żeby materiał ten stanowił powłokę dla elektrycznych kabli, które to muszą wykazywać się elastycznością. Dodanie do niego plastyfikatorów spowoduje natomiast zwiększenie się stopnia palności. Po zmodyfikowaniu takiego materiału nazywa się go polwinitem. Powszechnie się go wykorzystuje, a do tego tani. (uprawnienia budowlane kontakt)

Izolacje niepalne przy elektrycznych przewodach i kablach
Izolacje niepalne przy elektrycznych przewodach i kablach

Uniepalnianie przewodów

Chcąc uniepalnić przewody, nie osiągniemy tego celu stosując PVC. Na przestrzeni lat korzystanie z dodatków pochodzących z grupy VIIA okresowego układu pierwiastków nazywanych halogenkami, jako podstawnik do polimerowego łańcucha przynosiło wyraźne skutki w ograniczaniu stopnia palności. To wszystko dało jednak bardzo negatywny wpływ na środowisko, dlatego też obecnie stosuje się tylko bezhalogenowe tworzywo, które nie zawiera takich pierwiastków jak fluor, chlor czy brom. Rozwiązaniem, jakie można zastosować jest dodanie do tworzywa, jakie przeznacza się na izolację ognioodpornych przewodów wodorotlenku aluminium albo wodorotlenku magnezu. W czasie powstania pożaru wodorotlenowa grupa będzie wydzielać się do otoczenia i ulegać reakcjom z wodorowymi rodnikami. A w strukturze polimerów takich rodników nie brakuje. Końcowym produktem w związku z zachodzącymi chemicznymi reakcjami będzie woda, która osiągnie stan gazowy. (uprawnienia budowlane 2022)

Materiał mineralny Mika

Mika to mineralny rodzaj materiału, który należy do grupy krzemianowej. Bardzo łatwo można go rozdrobnić do pyłu posiadającego niski poziom frakcji. Taki pył można zaaplikować na elastyczne taśmy. W ten sposób przygotowany produkt służy do owinięcia ognioodpornych żył przewodów, zanim zostanie położona polimerowa powłoka. Mika w czasie pożaru zacznie ulegać procesowi ceramizacji co sprawi, że podczas pojawienia się ognia powłoka stanie się twarda, ale też krucha. Najważniejszą cechą jest tu jednak to, że będzie ona nieprzewodząca. To sprawia, że kiedy ulegnie ona degradacji powłoka i polimerowa izolacja w przewodzie, to żyły nie odsłonią się i nie dojdzie w związku z tym do zwarcia. (uprawnienia budowlane program) 

Właściwości wody

Każdy wie, że unikalną właściwością wody jest znaczny stopień właściwego ciepła oraz ciepła związanego z parowaniem.  (program egzaminu na uprawnienia) To oznacza, że podczas pożaru formowana wodna para odbierze ciepło co spowoduje, że zahamowana zostanie degradacja w strukturze polimerowej. Takie rozwiązanie niekiedy określa się studnią cieplną. Taki sposób uniepalniania posiada jeszcze inną zaletę. Para wodna tworzy się na polimerowej powierzchni, a to utrudnia proces dyfuzji tlenu pochodzącego z otoczenia do powierzchni polimerowej. Utrudniona zostaje także dyfuzja do otoczenia produktów termicznego rozkładu polimeru. To mogłoby stanowić dodatkowe paliwo w czasie pojawienia się pożaru.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com