fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Izolacja termiczna instalacji w gruncie

Strefy przemarzania gruntu

Polska jest podzielona na cztery strefy przemarzania gruntu. Ustala się je na podstawie czasu trwania niskich temperatur i ich wartości. Pierwsza strefa obejmuje województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie, druga strefa to środek kraju. W niej znajdują się między innymi takie części kraju jak całe województwa: opolskie, łódzkie, mazowieckie czy śląskie. Trzecia strefa to część Kujaw i Podlasie, południe Polski, a do tego północna część świętokrzyskiego województwa. Czwarta część to najmniejszy element, w którego skład wchodzi jedynie północno-wschodnia część kraju. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Głębokość przemarzania gruntu jest zależna od rejonu Polski. Wynosi od 0,8 do 1,4 metra.

Izolacja termiczna instalacji w gruncie
Izolacja termiczna instalacji w gruncie

Układ izolacji nad miejscem przemarzania

Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na ochronę rurociągów jest układanie ich nad wysokością, w której grunt przemarza. Wierzch rury w takim momencie musi znajdować się minimum 40 centymetrów poniżej strefy przemarzania (w przypadku instalacji wodociągowych). Jeśli jednak chodzi o instalację kanalizacyjną, mówimy o wartościach na poziomie 20 centymetrów. To jednak nie zawsze jest wykonalne. Duża ilość sieci kanalizacyjnych łączy się z przepływem grawitacyjnym. Oznacza to, że rurociąg może znaleźć się w miejscu, w którym będzie najbardziej narażony na przemarzanie. Żeby chronić takie rury, należy zabezpieczać je za pomocą specjalnej izolacji. (uprawnienia budowlane 2022)

Wykonanie izolacji

W przygotowanym wykopie powinno się pierw mieścić podsypkę piaskową, o grubości około 10 centymetrów. Dopiero na tym układa się rurociąg. Na całości należy użyć odpowiedniej izolacji. Te najczęściej składają się z keramzytu. Ich warstwa powinna być gruba na koło 10/20 cm. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ten materiał można zagęszczać, aby lepiej trzymał. Dodatkowo przykrywa się go folią, aby w pełni ograniczyć przedostawanie się wody do izolacji.

Pozostała część wykopu nie jest już od niego zależna. Można zająć ja gruntem, nawierzchnią użytkową czy komunikacyjną. Warto jednak pamiętać, że całość powinna wynosić więcej niż 20 centymetrów.(program egzaminu na uprawnienia)

Wytrzymałość keramzytu

Przy wyborze izolacji do rurociągów najczęściej stawia się na substancje z keramzytem. Dzięki temu składnikowi całość jest wytrzymała i trwała. Istotną rzeczą jest również łatwe usunięcie takiej izolacji, tak samo, jak jej ponowne użycie. Całość wystarczy usunąć z wykopu i przenieść do innego miejsca. (akty prawne uprawnienia budowlane)

 Najważniejsze cechy tego materiału to odporność na:

  1. Agresywne środowisko;
  2. Substancje ropopochodne;
  3. Działanie gryzoni;
  4. Wodę;
  5. Mróz;
  6. Kwasy humusowe.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com