fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Gromadzenie wody deszczowej

Wiele z nad coraz częściej interesuje się ekologią. Do tej pory zalety zbierania wód opadowych nie wiązano z oszczędzaniem, ale w obecnych czasach właśnie tak się to postrzega. Zbiornik, który pobiera wodę z opadów można porównać do skarbonki. Kropelka po kropelce trafia do zbiornika a co najważniejsze, taka woda nic nie kosztuje. Zebrana w prosty i szybki sposób woda może zostać wykorzystana do wc, w celu nawadniania zieleni oraz do innych porządkowych prac. System gromadzenia wody deszczowej i późniejszego wykorzystania jej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. W 2020 roku rząd uruchomił program nazwany „Moja Woda”.(uprawnienia budowlane kontakt)

Gromadzenie wody deszczowej
Gromadzenie wody deszczowej

Instalacja deszczowej centrali

Instalując deszczową centralę ważne jest zapobieganie wtórnym skażeniom wodociągowej wody deszczową wodą. (uprawnienia budowlane 2022) Z tego względu urządzenia, takie jak deszczowe centrale powinny być wyposażone w powietrzną przerwę o typie AA. Zastosowanie takiej przerwy jest zgodne z obowiązującą normą PN-EN 1717. Jeżeli zebrana podczas opadów woda ma mieć swoje zastosowanie w pralkach, wc, pisuarach, taką informację należy zgłosić w zakładzie wodociągów, ponieważ instalacja ta musi zostać opomiarowana. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy inwestor posiada własną oczyszczalnię ścieków. W takim wypadku nie ma potrzeby zgłaszać takiej informacji do wodociągów. Brak sprecyzowanych prawnych przepisów odnośnie małej retencji opadowych wód powoduje, że gromadzenie, magazynowanie i wykorzystanie deszczówki nie traktowano do tej pory w sposób priorytetowy.(uprawnienia budowlane program)

Prawo regulujące gospodarowanie wodą deszczową

Polskie przepisy regulujące gospodarowanie wodą deszczową są ubogie. Brakuje w nich przede wszystkim uregulowań dotyczących zagadnień związanych z małymi rodzajami instalacji, które zagospodarowują opady deszczowe. Brakuje jakichkolwiek prawnych wytycznych oraz norm regulujących stworzenie budowlanych urządzeń do retencji opadów deszczowych. Dlatego też Niemcy stanowią dla innych państw wzorzec i są punktem odniesienia dla przedsiębiorstw, które zajmują się systemami gospodarującymi deszczówką. Wiele firm instalujących deszczowe systemy powstają w oparciu o wytyczne takie same, jak przy przydomowych oczyszczalniach ścieków. Budowę takich instalacji zgłasza się do powiatowego starostwa.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Program „Moja Woda”

Wprowadzony przez rząd program „Moja Woda” pozwala zbudować infrastrukturę przydomową, za pomocą której będzie można gromadzić i w dalszym czasie wykorzystywać opadowe oraz roztopowe wody. W ten sposób uniknie się odprowadzania tych wód poza posesję. Finansowanie z projektu obejmowało zakup instalacji, montaż oraz uruchomienie instalacji przydomowych. W jej skład wchodziły instalacje, które odprowadzały opadowe wody z rynien do zbiornika. Zbiornik ten może być podziemny, nadziemny, zamknięty, otwarty, infiltracyjny bądź szczelny. Kolejną instalacją była instalacja rozsączająca zebrane opadowe wody ze zbiorników. Do instalacji wchodziły także zbiorniki i nawodnienie do stosowania zgromadzonych wód. Przykładowo, aby dotacja została wykorzystana w 100% , inwestycja musiała osiągnąć kwotę minimalną 6250 zł. brutto. W takim wypadku zwrot otrzymany z dotacji wyniesie 80% czyli będzie to kwota 5000 zł. Wkład własny w instalację wynosi w takim wypadku 1250 zł. Zwrot otrzymuje się po wykonaniu całej inwestycji.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com