Inżynieria budownictwa to szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Absolwenci tego kierunku z reguły bez problemu znajdują zatrudnienie na budowie, w biurach projektowych czy też placówkach naukowo-badawczych. Praca w powyższych jednostkach wymaga ukończenia studiów na określonym kierunku. Dodatkowo, aby móc pełnić samodzielną rolę w biurze projektowym lub na budowie należy odbyć praktykę, która umożliwia uzyskanie uprawnień budowlanych w określonej specjalności. Inżynier budownictwa zajmuje się wiec projektowaniem obiektów budowlanych, w tym mostów, dróg i obiektów kubaturowych. Może również nadzorować prace nad wykonywaniem obiektów lub ich części.
Zarobki absolwentów inżynierii budownictwa uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich prym wiedzie region zatrudnienia. W stolicy zarabia się bowiem znacznie więcej niż w małych miejscowościach (i nie chodzi tu wyłącznie o tę gałąź gospodarki). Kolejnym czynnikiem generującym wielkość zarobków jest oczywiście wykształcenie oraz długość stażu pracy. Bardziej doświadczony inżynier z reguły zarabia więcej niż osoba będąca świeżo po studiach. Wielkość i kapitał zakładowy firmy w której dana osoba pracuje również wpływają na zarobki. Poza wskazanymi czynnikami decydujące stają się również, jak w każdej innej pracy, dodatkowe atuty takie jak prawo jazdy, umiejętność języków obcych, obsługa programów komputerowych, umiejętność tworzenia dokumentacji itd. Dodatkowe kursy w postaci zarządzania pracownikami również dają nam możliwość wynegocjowania lepszych warunków pracy.
Najwyższe zarobki obserwuje się w branży kolejowej. Tutaj sięgają one czterech tysięcy złotych. Pozostałe specjalności notują nieco niższe zarobki w postaci średniej około trzech tysięcy złotych. Mniej niż 20% inżynierów zarabia poniżej trzech tysięcy złotych, a na zarobki powyżej pięciu tysięcy może liczyć aż około 25% tej grupy. Inżynierowie budownictwa często mogą liczyć też na benefity w postaci samochodu służbowego, laptopa, telefonu komórkowego czy prywatnej opieki medycznej.
W ramach inżynierii możemy wyróżnić cztery główne specjalności:
– architektoniczna,
– konstrukcyjno-budowlana,
– inżynieryjna,
– instalacyjna.
Inżynierowie muszą stale podnosić swoją wiedzę i kompetencje. Ich praca opiera się na znajomości materiałów budowlanych i technologiach które systematycznie się rozwijają. Aby nie wypaść z zawodu muszą się doszkalać, jeździć na kursy i sprawdzać, który z zaproponowanych przez dane firmy systemów jest najlepszy.
Absolwenci inżynierii budownictwa to głównie mężczyźni, chociaż wzrost popularności tego kierunku obserwuje się coraz częściej u kobiet. Ich cechy takie jak cierpliwość, sumienność doskonale sprawdzają się w tym zawodzie, dlatego stopniowo dysproporcja między tymi grupami się wyrównuje.
Przygotuj się do swojego egzmainu na uprawnienia budowlane i sprawdź produkty dostępne na naszej stronie www.uprawnienia-budowlane.com.