fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Inżynieria budownictwa to szybko rozwijająca się dziedzina nauki. Absolwenci tego kierunku z reguły bez problemu znajdują zatrudnienie na budowie, w biurach projektowych czy też placówkach naukowo-badawczych. Praca w powyższych jednostkach wymaga ukończenia studiów na określonym kierunku. Dodatkowo, aby móc pełnić samodzielną rolę w biurze projektowym lub na budowie należy odbyć praktykę, która umożliwia uzyskanie uprawnień budowlanych w określonej specjalności. Inżynier budownictwa zajmuje się wiec projektowaniem obiektów budowlanych, w tym mostów, dróg i obiektów kubaturowych. Może również nadzorować prace nad wykonywaniem obiektów lub ich części.

inżynier budownictwa
inżynier budownictwa

Zarobki absolwentów inżynierii budownictwa uzależnione są od wielu czynników. Wśród nich prym wiedzie region zatrudnienia. W stolicy zarabia się bowiem znacznie więcej niż w małych miejscowościach (i nie chodzi tu wyłącznie o tę gałąź gospodarki). Kolejnym czynnikiem generującym wielkość zarobków jest oczywiście wykształcenie oraz długość stażu pracy. Bardziej doświadczony inżynier z reguły zarabia więcej niż osoba będąca świeżo po studiach. Wielkość i kapitał zakładowy firmy w której dana osoba pracuje również wpływają na zarobki. Poza wskazanymi czynnikami decydujące stają się również, jak w każdej innej pracy, dodatkowe atuty takie jak prawo jazdy, umiejętność języków obcych, obsługa programów komputerowych, umiejętność tworzenia dokumentacji itd. Dodatkowe kursy w postaci zarządzania pracownikami również dają nam możliwość wynegocjowania lepszych warunków pracy.

Najwyższe zarobki obserwuje się w branży kolejowej. Tutaj sięgają one czterech tysięcy złotych. Pozostałe specjalności notują nieco niższe zarobki w postaci średniej  około trzech tysięcy złotych. Mniej niż 20% inżynierów zarabia poniżej trzech tysięcy złotych, a na zarobki powyżej pięciu tysięcy może liczyć aż około 25% tej grupy. Inżynierowie budownictwa często mogą liczyć też na benefity w postaci samochodu służbowego, laptopa, telefonu komórkowego czy prywatnej opieki medycznej.

W ramach inżynierii możemy wyróżnić cztery główne specjalności:
– architektoniczna,
– konstrukcyjno-budowlana,
– inżynieryjna,
– instalacyjna.

Inżynierowie muszą stale podnosić swoją wiedzę i kompetencje. Ich praca opiera się na znajomości materiałów budowlanych i technologiach które systematycznie się rozwijają. Aby nie wypaść z zawodu muszą się doszkalać, jeździć na kursy i sprawdzać, który z zaproponowanych przez dane firmy systemów jest najlepszy.

Absolwenci inżynierii budownictwa to głównie mężczyźni, chociaż wzrost popularności tego kierunku obserwuje się coraz częściej u kobiet. Ich cechy takie jak cierpliwość,  sumienność doskonale sprawdzają się w tym zawodzie, dlatego stopniowo dysproporcja między tymi grupami się wyrównuje.

Przygotuj się do swojego egzmainu na uprawnienia budowlane i sprawdź produkty dostępne na naszej stronie www.uprawnienia-budowlane.com.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com