fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kolumny lunety

W instrumentach korzystanych w teraźniejszych czasach kolumny lunety nie posiadają śrub rektyfikacyjnych, przez co niedoskonałości potrafią zostać zlikwidowane tylko w odpowiednim do tego warsztacie.

Teodolit to dokładny instrument optyczny, jaki potrzebuje ostrożnego traktowania. Przez to, w trakcie używania go elementy ruszające się warto przestawiać swobodnie, bez żadnych obić czy nagłych ruchów. (uprawnienia budowlane kontakt) Zanim zaczniemy pracować, śruby mikrometryczne oraz nastawcze trzeba umieścić w połowie ich maksymalnych manewrów. Głowice statywu warto umiejscowić jak najbardziej się da poziomo, żeby w trakcie poziomowania limbusa zredukować jak najbardziej obroty śrub nastawczych. Na budowę gdzie wykorzystuje się instrumenty, dobrze byłoby przywozić je w skrzynkach jakie będą chronić przed wstrząsami. W trakcie transportu każdą śrubę mocującą warto mocno przykręcić, a paski nóg dobrze przypiąć.

instrumenty pomiarowe
instrumenty pomiarowe

Instrument

Instrument trzeba chronić od zanieczyszczeń, przed każdym razem zanim umieścimy teodolit do pudełka, każdy element metalowy warto oczyścić szmatką flanelową. Elementów optycznych instrumentów, takich jak okular czy obiektyw, lepiej nie dotykać, bo można by niechcący je uszkodzić. (uprawnienia budowlane 2021)

Rozmieszczenie teodolitu ponad niższym miejscem, aby przeprowadzić obliczenie kąta albo tyczenia potrzebuje poziomowania oraz pionowania instrumentu.

Pionowanie wykonujemy w trakcie rozstawiania statywu. Już po odchyleniu nóg statywu, jedną z nich umieszczamy w ziemi. Kolejno, dwie nogi umieszcza się tak, by pion umiejscowił się najlepiej na odstępy 2-3cm od centralnego miejsca i w jednocześnie, by płaszczyzna głowicy statywu była pozioma. Wtedy poprzez szukanie różnych sposobów idealnego rozstawienia statywu, szukamy idealnie środkowego miejsca pionu nad palikiem. Jak chcemy wprowadzić jakieś zmiany, przesuwamy teodolit na głowicy. Podczas pionowania wymiar sznurka musi równać się temu, że ostrze pionu będzie umieszczone zaraz nad płaszczyzną palika. Pionowanie pionem sznurkowym równa się pięciu milimetrom. (uprawnienia budowlane program)

Wyniki pomiarów

Zaraz po wypionowaniu statywu, umieszczamy rurkową libelę alidady teodolitu w kierunku dwóch niższych wybranych śrub nastawczych i obkręcając nimi w tym samym czasie do wewnątrz lub zewnątrz, pomagamy pęcherzykowi wejść do rurki libeli. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Po obkręceniu alidady o pełne 90 stopni, wcześniej wspomniany pęcherzyk lekko się wysunie, więc trzecią śrubą z powrotem go wkładamy. Tą metodą powierzchnia limbusa była ustawiana do poziomu, oś główna do pionu. W większości sytuacji robi się dodatkowo orientowanie limbusa. Jest to umiejscawianie zerowej kreski podziałki co do wybranej linii AB na danym obszarze, przebiegającej przez miejsce rozmieszczenia teodolitu A, żeby gdyby powierzchnia kolimacyjna naszła na teodolit z osią na linii, to wynik koła poziomego równał by się 0°00.

Po otrzymaniu pomiarów teodolitu przeprowadza się obliczenia kąta poziomego. Najłatwiejszy sposób to pojedyncze obliczenia. Przeprowadzając je, ustawiamy lunetę do lewej krawędzi kąta. Przeprowadzamy sprawdzenie na limbusie, a potem śrubą leniwą alidady otrzymujemy projekt tyczki z centrum nitki pionowej lunety i robimy to jeszcze raz, robiąc kolejne sprawdzanie. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Ustawiamy w stronę prawej krawędzi kąta i przeprowadzamy dwa odczyty koła poziomego poprzez dwa ustawiania. To sprawi redukcję wpływu błędu ustawiania i obliczeń na obszerność sprawdzanego kąta. Kolejno już po przełożeniu lunety poprzez zenit robimy ponownie odczyt, ale ustawiając na obie krawędzie.

Różnica pomiarów

Rozbieżność wśród dwóch pomiarów nie powinna być większa niż dwukrotna istotność precyzyjności odczytu. Istotność końcową na precyzyjność pomiaru kąta poziomego, wykonanego teodolitem technicznym, posiadają wpływ zwłaszcza pomyłki instrumentu, celowania, umieszczania instrumentu oraz tyczek czy pomyłki odczytów. W teraz robionych instrumentach, ich pomyłki bywają niewielkie i w małej mierze mają wpływ na końcowy efekt pomiarów.

Poprzez idealne ustawienie nad palikiem tyczek i instrumentu stosunek pomyłek pionowania da się maksymalnie zredukować. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com