Uprawnienia elektryczne pytania na egzamin ustny
Jaki system ochrony przeciwporażeniowej ma zapewnić bezpieczeństwo w instalacji na placu budowy? Odpowiedź: za pomocą samoczynnego wyłączenia zasilania.
Jaki stopień ochrony ma mieć wyposażenie stałe, sprzęt i osprzęt instalacyjny na placu budowy? Odpowiedź: co najmniej IP44
Gdzie powinny być zainstalowane gniazdka wtyczkowe na placu budowy? Odpowiedź: wewnątrz rozdzielnic lub na zewnętrznych ścianach tych rozdzielnic
Jaką ochronę zapewniającą bezpieczeństwo należy stosować dla układów IT? Odpowiedź: należy zastosować kontrolę doziemienia.
Czy jeden teren budowy może być zasilany z kilku źródeł zasilania? Odpowiedź: może być, w tym z prądnic stacjonarnych i przewoźnch.
Ile powinno wynosić dopuszczalne długotrwale napięcie dotykowe UL na placu budowy? Odpowiedź: 25V prądu przemiennego lub 60V prądu stałego.
W jaki sposób powinny być chronione gniazda wtyczkowe zainstalowane na placu budowy? Odpowiedź: za pomocą urządzeń ochronnych różnicowoprądowych o znamionowym natężeniu prądu zadziałania do 30mA.
Czy gniazda wtyczkowe na placu budowy mogą być zasilane z obwodów separacyjnych? Odpowiedź: tak, gdy każde gniazdo jest zasilane z osobnego transformatora sweparacyjnego.
W celu uniknięcia uszkodzeń w jakich miejscach na placu budowy nie należy układać kabli i przewodów? Odpowiedź: nie powinny być układane w miejscach przejść lub przejazdów.
Jakie urządzenia powinny się znajdować w każdym obwodzie zasilającym i odbiorczym? Odpowiedź: urządzenia do odłączania izolacyjnego i łączenia.
Gdzie powinno się znajdować urządzenie, które w razie zagrożenia awaryjnie odłączy wszystkie przewody czynne? Odpowiedź: w miejscu zasilania wszystkich odbiorników.
W jaki sposób powinno być wykonane zasilanie urządzeń elektrycznych na placu budowy, zapewniające skuteczną ochronę przeciwporażeniową? Odpowiedź: za pomocą samoczynnego wyłączenia zasilania.
Połączenia wyrównawcze w obiekcie budowlanym – rodzaje, przeznaczenie, wykonanie. Odpowiedź: W skład każdej instalacji powinna wchodzić główna szyna uziemiająca lub główny zacisk uziemiający, do których należy podłączyć przewody uziemiające, przewody ochronne, połączenia wyrównawcze główne, przewody uziemień funkcjonalnych.