Instalacje w inteligentnym domu są tak stworzone, by mogły być kontrolowane przez centralny system obsługi oraz by mogły optymalizować pracę urządzeń. Dzięki odpowiedniej automatyce możemy dostosować pracę instalacji, a także urządzeń do naszych potrzeb, obniżać koszty zużycia energii, możemy wyregulować pracę kotła grzewczego, wentylacji, zaprogramować rozsuwanie rolet. Możemy w tym celu wykorzystywać telefony, w których wgramy odpowiednie aplikacje, tak więc możemy regulować pracę systemów domowych na odległość. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)
Wentylacja
Instalacja mechaniczna nawiewno-wywiewna wentylacji z rekuperacją może być wyposażona w automatykę, która dostosuje regulację pracy tego systemu. Dzięki temu możemy uzyskać oszczędności cieplną i energii elektrycznej. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Instalacje alarmowe
Instalacje alarmowe, a w tym czujniki, które są rozmieszczone po całym domu, centrala sterująca i sygnalizator na zewnątrz budynku współpracują ze sobą.
Wszystko to również możemy kontrolować za pomocą telefonu bądź pilota. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Kotły na paliwa stałe
Nowoczesne kotły z podajnikiem paliwa są regulowane przez mikroprocesory. Zazwyczaj są to modele na pelety, które mają wbudowane urządzenie zapewniające automatyczną kontrolę i regulacją spalania. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Większość źródeł światła w domach inteligentnych posiada czujniki. Dominują tutaj diody LED. Dzięki nim można uzyskać włączanie i wyłączanie światła albo też zmianę natężenia światła. Można sterować nimi za pomocą aplikacji, za pomocą pilota lub poprzez ruch.
W niektórych domach wszystkie inteligentne instalacje podporządkowane są jednej centrali.
Ciekawa propozycja to również urządzenia, które podporządkowane są aplikacji w telefonie. Przykładem jest Robot, którym można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Można ustawiać urządzenie na określoną godzinę, aby sprzątał daną powierzchnię. Urządzenia takie mogą również stanowić jeden z elementów inteligentnego domu. Ciekawą propozycją są również termomiksy, czyli urządzenia, które po zaprogramowaniu również ułatwią nam wykonywanie różnych czynności związanych z gotowaniem. Opierają się także na zdalnym sterowaniu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)