fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Instalacja piorunochronowa w domach jednorodzinnych

Zastosowanie

Urządzenia piorunochronne mają za zadane przejąć i odprowadzić do ziemi prąd piorunowy. Muszą zrobić to w sposób bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Dodatkowo eliminują możliwość uszkodzenia obiektu budowlanego oraz wszelkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które się w nim znajdują. Dzięki temu instalacja odgromowa (piorunochronowa) chroni domy przed pożarem, który mógłby pochłonąć całą konstrukcję. Przy okazji zapewnia bezpieczeństwo użytkowników oraz ich dobytku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Instalacja piorunochronowa w domach jednorodzinnych
Instalacja piorunochronowa w domach jednorodzinnych

Normy prawne

Przepisy dotyczące instalacji odgromowej zawarte są w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 roku oraz 12 marca 2009 roku. W ich świetle dom jednorodzinny musi posiadać takową instalację jedynie w momencie, gdy sytuację określa wysoki wskaźnik zagrożenia piorunowego. Oblicza się to za pomocą różnych czynników i zasad. Pod uwagę bierze się: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. rodzaj konstrukcji,
  2. materiały, z których wykonano konstrukcję,
  3. wymiary budynku,
  4. materiały, z których wykonany został dach,
  5. strefę klimatyczną,
  6. sąsiedztwo,
  7. ilość użytkowników,
  8. ukształtowanie terenu,
  9. średni roczny czas burz,
  10. wszelkie spotykanie nagłe zjawiska pogodowe i sejsmiczne, np. częstotliwość pojawiania się trąb powietrznych.

Bez wyliczeń można przyjąć, że budynki posiadające ponad 500 m2 bądź posiadające wysokościowo więcej niż 15 metrów, muszą posiadać instalację odgromową. Sytuacja jednak ulega zmianie, jeśli konstrukcja powstała z materiałów łatwo zapalnych. Wtedy taka instalacja jest niezbędna, aby budynek mógł być bezpieczny dla użytkowników oraz otoczenia. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Elementy instalacji

Instalacja piorunochronowa zewnętrzna składa się z uziomu ułożonego w ziemi (sztucznego bądź naturalnego), przewodów odprowadzających na bocznych ścianach budynku i zwodów ułożonych na kominach czy dachu. Funkcję tego ostatniego elementu może pełnić też dobre pokrycie dachowe, wykonane z blachy o grubości co najmniej 0,5 mm. Oczywiście musi być ono ułożone na niepalnym podłożu bez termoizolacji posiadającej klasę zapalną. Pomocne w tworzeniu instalacji będą wszelkie słupy stalowe nośne, elementy metalowe wystające ponad dach, zbrojenia żelbetonowe (na dachu, w ścianach i w fundamentach). (uprawnienia budowlane 2022)

Koszt

Założenie takiej instalacji nie jest tanie. Wymaga dokładnego projektu, który bierze pod uwagę wszelkie cechy budynku. Jeśli ten został stworzony z materiałów niepalnych, a dodatkowo posiada elementy ułatwiające instalacje, koszty maleją. Jednak i tak będę wahać się w okolicy 5000/10000 zł. Warto jednak pomyśleć o tym, jak dużo zyskuje się na tym wydatku. Instalacja piorunochronowa zapewnia bezpieczeństwo całej konstrukcji, zmniejsza ryzyko pożarów, zapewnia spokój dla użytkowników oraz dba o wszelkie sprzęty elektryczne i elektroniczne, które są w domach. (uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com