fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Inspektor nadzoru budowlanego- wymagania

Inspektor nadzoru budowlanego- wymagania

Wszystkie osoby biorące udział w procesie budowlanym są tak zwanymi uczestnikami procesu budowlanego. Ustawa Prawo Budowlane zawiera ich wszelkie prawa i obowiązki. Na podstawie tej ustawy uczestnikami procesu budowlanego są: inwestor, projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru budowlanego. Lista ta się powiększa wraz z rozwojem prac budowlanych ponieważ później do tych uczestników wlicza się też kierowników robót budowlanych lub projektantów pełniących nadzór autorski. (uprawnienia architektoniczne)

Na pytanie czy do całego procesu będzie się wliczało inspektora nadzoru inwestorskiego odpowiada sam inwestor. Są sytuacje gdy obecność takiej osoby jest obligatoryjna np. kiedy roboty budowlane są niezwykle skomplikowane bądź gdy wymagają nadzoru z przyczyn warunków gruntowych. Tylko osoba z uprawnieniami budowlanymi może pełnić funkcje inspektora nadzoru inwestorskiego. (materiały do egzaminu)

Głównymi obowiązkami takiego inspektora są:

  • reprezentowanie inwestora
  • kontrola by realizacje prac budowlanych szły w zgodzie z projektem, przepisami, zasadami wiedzy technicznej, a także pozwoleniem na budowę
  • sprawdzanie jakości wszystkich realizowanych prac budowlanych wliczając w to też wbudowane wyroby budowlane
  • czuwanie by nie używano na budowie materiałów wadliwych lub tych, których nie dopuszcza się do wykorzystywania w budownictwie (program na komputer do uprawnień )

Inspektor inwestorski i jego zadania

To nie wszystkie zadania, które leżą w obowiązku inspektora nadzoru inwestorskiego. Musi on również sprawdzać i odbierać prace budowlane, które zostały zakryte lub uległy zaniknięciu. Uczestniczy on też w próbach oraz technicznych odbiorach instalacji, przewodów kominowych, urządzeń technicznych. Ponadto bierze on udział w przygotowaniu i wszystkich czynnościach dotyczących odbioru gotowych budynków, wliczając samo oddanie do użytkowania. Taki inspektor ma obowiązek również by potwierdzić, że wszystkie prace zostały zrealizowane a niedociągnięcia bądź wady zlikwidowane. (akta prawne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com