fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Iniekcja geopolimerowa w branży budowlanej

Iniekcja geopolimerowa w branży budowlanej

Mając do czynienia z biznesowymi obiektami, takimi jak hale magazynowe, produkcyjne, centra logistyczne czy biura, w czasie napraw z zastosowaniem geopolimerowej iniekcji wszelkie produkcyjne bądź też inne prace mogą przebiegać bez pojawiania się żadnych zakłóceń. Bardzo ważną właściwością geopolimerowych iniekcji jest to, że można stosować je w dużym zakresie temperatur. Naprawcze prace w podłożu, bądź w podbudowie nawierzchni autostrady czy torowiska można przeprowadzać w przedziale temperatur od poziomu -20°C do +60°C. Patrząc na klimatyczne warunki, jakie panują w Polsce naprawcze prace można przeprowadzać niezależnie od panującej pory roku. Geopolimerowe rodzaje żywic cechują się także wysokim stopniem współczynnika związanego z pęcznieniem. Jego wartość waha się w przedziale od 5 do 30, i zależy ona od użytej substancji oraz od gruntowych warunków. (uprawnienia budowlane cennik) 

Iniekcja geopolimerowa w branży budowlanej
Iniekcja geopolimerowa w branży budowlanej

Neutralność geopolimerów

Patrząc na właściwości geopolimerowych materiałów stwierdza się, że są one w pełni neutralne dla naturalnego środowiska. Nie wykazują one także zmienności w swoich właściwościach nawet, gdy narażone są na środowisko o dużym stopniu agresywności, albo na długotrwałe dynamiczne obciążenia. Iniekcyjne punkty rozmieszcza się zwykle w środku stref, gdzie promień wynosi od 1,0 do 1,5 metrów. Ma on pozwolić oddziaływać iniekcyjnym pracom w całkowitym obszarze, jaki wymaga wzmocnienia. Takie rozmieszczenie można modyfikować, w zależności od nośności gruntu, rodzaju bądź patrząc na stopień obciążenia.  (uprawnienia budowlane program) 

Rozwiązania dostępne na rynku

Na rynku dostępne rozwiązania związane ze wzmocnieniem gruntowego podłoża to w większości cementowe metody. Są to wysokociśnieniowe iniekcje, mikropale, palowanie, a także innego rodzaju metody, które wiążą się z odkopaniem i wzmocnieniem fundamentów z zastosowaniem tradycyjnych metod. Jednak wszystkie metody te związane są z dużym ingerowaniem w konstrukcję danego obiektu. Mogą być one w związku z tym uciążliwe. W przypadku ich zastosowania występuje konieczność wykonania skomplikowanych budowlanych prac z użyciem ciężkiego budowlanego sprzętu. Często działania te uniemożliwiają użytkowanie budynku na czas przeprowadzania napraw. (uprawnienia budowlane segregator)   

Monitorowanie procesu geopolimerowej iniekcji

W czasie całkowitego procesu iniekcji geopolimerowego materiału elementy, jakie opierają się na podłożu konstrukcji muszą być monitorowane przy zastosowaniu obrotowych laserów oraz czujników z sensorami, jakie umieszcza się niedaleko iniekcyjnego aktywnego punktu. Każdą z iniekcji przedłuża się do czasu, aż zostanie zarejestrowana reakcja. To wskazuje na osiągnięcie założonego poziomu zagęszczenia. Jest to także dowód na to, że wykonano odpowiednie wzmocnienie stabilizowanego gruntu. Chcąc w sposób ilościowy określić wzrost poziomu nośności gruntu w związku z materiałową geopolimerową iniekcją, stosuje się do tego celu badanie z użyciem stożkowej dynamicznej sondy. Za pomocą tego badania można w dokładny sposób poznać charakterystykę gruntu, jaki został wzmocniony. Można też określić bardzo precyzyjnie nośność podłoża, jakie zostało poddane badaniu, z dokładnością wynoszącą do 100 mm. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com