fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Hydrofobizujące preparaty do elewacji

Hydrofobizujące preparaty do elewacji

W każdym przypadku dla hyrofobizujących preparatów określa się techniczne kryteria, jakie pozwalają uznać hydrofobizację za skuteczną. Wyznacza się też granice stosowania hydrofobizujących materiałów, jakie wynikają z jego cech, parametrów podłoża i właściwości, a także mające związek z zachowaniem się budowlanej substancji z wodą. Głównym celem przeprowadzania hydrofobizacji jest redukowanie zdolności do wchłaniania kapilarnego wody poprzez budowlane porowate materiały. Przez wodę podłoże nie zostaje zwilżone, co powoduje zapobieganie penetrowaniu wilgoci w struktury cegły, także przez rysy posiadające szerokość 0,3 mm. Na powierzchni w związku z tym utrudnione staje się osadzenie się zanieczyszczeń oraz rozwijanie się mikroorganizmów. Zachowana zostaje tu jednak dyfuzyjność ściany.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Hydrofobizujące preparaty do elewacji
Hydrofobizujące preparaty do elewacji

Hydrofobizacja cegieł

Cegły zwykle bardzo dobrze się nadają do procesu hydrofobizowania. Problematyczne mogą stać się jednak cegły o słabym stopniu wypalenia. W tym wypadku należy przeprowadzić odpowiednie próby. Podłoże, jakie przeznacza się do hydrofobizacji musi być przede wszystkim chłonne. Zgodnie z WTA współczynnik określający kapilarną chłonność nie może wynosić mniej od 1 kg/(m2∙h1/2). Po zakończonej impregnacji głębokość penetrowania może wynosić trochę więcej. W szczególności dotyczy to kamieni o średnim stopniu chłonności. (uprawnienia budowlane segregator)  

Impregnaty hydrofobizującej

Problematyka związana ze stosowaniem hydrofobizujących impregnatów wiąże się również ze spękaniami i rysami. Mogą one w konsekwencji prowadzić do przenikania wody w głąb powierzchni zhydrofobizowanej. Dopuszczalność rys, jaką się przyjmuje w związku z tym to 0,3 do 0,4 mm. Preparat pomimo, że może zhydrofobizować zarysowane powierzchnie w większym stopniu, to nie oznacza to, że rozwartość podanych wcześniej rys w każdym wypadku powinna zostać bezkrytycznie zaakceptowana. Istotna staje się tu również głębokość przenikania preparatu. Na trwałość i skuteczność hydrofobizacji wpływa chemiczne wiązanie w podłożu impregnatów. Preparaty krzemoorganiczne wiążą się głównie ze składnikami silikatowymi. Mając do czynienia z ilastymi kamieniami liczyć się należy w tym wypadku z większą skłonnością do pęcznienia. W przypadkach skrajnych może to mieć znaczący wpływ na uszkodzenia, do jakich zalicza się odspajanie warstwy zhydrofobizowanej. (uprawnienia budowlane testy) 

Skuteczność hydrofobizacji

Aby hydrofobizacja okazała się skuteczna należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jakie na nią wpływają. Przede wszystkim jest to stan i rodzaj powierzchni impregnowanej, kapilarna chłonność, wrażliwość na mróz, porowatość, skłonność do mikrobiologicznej korozji, zabrudzeń i pęcznienia czy klasa związana z ekspozycją. Nie bez znaczenia jest zasolenie i zawilgocenie oraz cieplno – wilgotnościowe warunki. Na kapilarną chłonność wpływa głównie kapilarna budowa materiału. Jest ona związana z jego rodzajem, jak i ewentualnymi zanieczyszczeniami i uszkodzeniami. Homogeniczne porowate krzemianowe materiały bardzo dobrze nadają się do hydrofobizacyjnych zabiegów. Z kolei w dużym stopniu zwietrzałe kamienie z udziałem mikroporów albo z dużym stopniem niejednorodności w rozkładaniu porów są przyczynami wielu kłopotów. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com