fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sposoby zabezpieczania elewacyjnego drewna

Obecnie na rynku jest wiele produktów, za pomocą których można skutecznie zabezpieczyć drewno przez atmosferycznymi czynnikami albo przed pojawieniem się biologicznej korozji. Zalicza się do niej insekty, pleśń, grzyby czy glony. Do zabezpieczeń wykorzystuje się ochronno – dekoracyjne preparaty jakimi są np. lakierobejce, lakiery, oleje, emalie do drewna czy lazury. Jednak zanim dokona się wyboru odpowiedniego preparatu należy zastanowić się jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Niektóre z produktów nadają deskom inny ocień koloru, natomiast innego rodzaju preparaty mogą podkreślić w naturalny sposób wygląd desek.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Sposoby zabezpieczania elewacyjnego drewna
Sposoby zabezpieczania elewacyjnego drewna

Przeznaczenie oraz właściwości produktów

Chcąc zabezpieczyć deski odpowiednim preparatem należy poznać jego właściwości oraz przeznaczenie. Należy pamiętać w tym miejscu, że każdy z elementów wymaga indywidualnego podejścia związanego z zabezpieczeniem. Jeden rodzaj środków dobrze sprawdzi się mając do czynienia z małymi i skomplikowanymi elementami, a inne środki przeznacza się do powierzchni jednolitych. Mając do czynienia z tarasową podłogą bądź ogrodowymi meblami stosuje się tu także inny rodzaj preparatu, ponieważ są to elementy o większym stopniu narażenia na ścieranie w związku z tym, że mają bezpośredni kontakt ze skórą człowieka.  (uprawnienia budowlane 2022)

Lazurowanie powierzchni

Malowanie powierzchni lazurą pozostawia na drewnie widoczny rysunek.  (uprawnienia budowlane program) Za pomocą lazury tworzy się przejrzysta i gładka powłoka, która zachowuje naturalny wygląd drewna i jego struktury, a słoje zostają uwypuklone. Zawarte w lazurze pigmenty powodują, że drewno jest zabezpieczone, a dekoracyjny efekt z pewnością jest oryginalny. W przypadku koloryzujących preparatów ochronę od promieni UV gwarantują zawarte pigmenty. Nie każdy z bezbarwnych produktów posiada takie właściwości dodatkowe. Proces zabezpieczenia elewacji drewnianej lazurą nie jest pracochłonny. Lazury służące do malowania drewna wciera się w drewno poprzez nakładanie cienkiej warstwy. Chcąc natomiast odświeżyć drewnianą starszą powierzchnię przede wszystkim nie maluje się zabrudzonego albo zniszczonego drewna. Taką powierzchnię w pierwszej kolejności dokładnie się czyści. Kiedy powłoka wykazuje dobry stan, w takim wypadku myje się ją przy zastosowaniu detergentu, spłukuje się go i czeka do momentu, aż będzie ona sucha. W dalszym etapie szlifuje się ją za pomocą drobnoziarnistego ściernego papieru.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Zabezpieczanie elewacyjnego drewna

Drewno elewacyjne zabezpiecza się, ponieważ jego zaniedbanie na ścianie przede wszystkim oszpeca budynek. Kolejną kwestią jest pogorszenie się drewna, które nie jest zabezpieczone, co może prowadzić do pojawiania się problemów związanych z poprawnym utrzymaniem stanu budynku. Zarówno na wygląd elewacji, jak i na pielęgnowanie jej wpływa przede wszystkim gatunek drewna, z jakiego została ona wykonana. Europejskie gatunki drewna wymagają przede wszystkim impregnowania uwzględniając biobójcze czynniki. W kolejnych etapach zabezpiecza się je pigmentującymi środkami, do jakich zalicza się lazury albo lakierobejce.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com