fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Historia betonu i cementu

Beton w XVIII/XIX w.

Budowniczowie, którzy żyli w średniowieczu, nie wykorzystywali betonu (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Dopiero w XVIII wieku zaczęto szerzyć wiedzę o spoiwach mineralnych. Dużą zasługę miał w tym John Smeaton, który miał odbudować latarnię morską w Eddystone w Kornwalii. W 1756 roku odkrył, kiedy powstaje zaprawa o najlepszych właściwościach hydraulicznych. Zauważył, ze dzieje się tak w momencie, gdy wymiesza się materiał pucolanowy z wapniem, który powstał z wapieni, które zawierały dużą ilość domieszek ilastych. W 1796 roku Joseph Parker uzyskał tzw. cement romański. Powstał on na skutek wypalania grudek gliniastego wapnia. Był to następny etap rozwoju spoiw hydraulicznych. 

Historia betonu i cementu
Historia betonu i cementu

Patent na tzw. cement portlandzki zakończył badania nad spoiwami hydraulicznymi. Uzyskał go Joseph Aspodin w 1824 roku. Był on murarzem, kamieniarzem i budowniczym z Leeds. Proces przygotowywania wyglądał tak, że w piecu wypalano mieszaninę rozdrobnionej gliny i twardego wapienia. Trwało to aż do usunięcia CO2. Wykorzystano go w budowie:

– tunelu pod Tamizą w Londynie (1825-1843),

– falochronu w Algierze (1833).

Skąd się wzięła nazwa „cement portlandzki”? Z tego powodu, że powstały beton miał zbliżony kolor i jakość stwardniałego cementu do umienia portlandzkiego. Umień portlandzki to wapień, który wydobywa się w Gorset (program z aktami na uprawnienia budowlane).

Kolejnym etapem, który sprawił, że beton zaczął być powszechnie stosowany, jest wynalazek żelbetu. Opatentował go Joseph Monier w 1867 roku. Żelbet bardzo szybko stał się powszechnie stosowany i został jednym z podstawowych nowoczesnych materiałów budowlanych.

Aktualnie beton należy do najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych w Polsce i na świecie. Zgodnie z normą PN-EN 206-1 mieszanka betonowa to całkowicie wymieszane składniki betonu, które znajdują się w stanie umożliwiającym jeszcze zagęszczanie wybraną metodą. Do podstawowych składników mieszanki betonowej zalicza się:

– cement,

– kruszywo grube i drobne,

– woda,

– ewentualne domieszki i dodatki.

Cement

Cement jest spoiwem hydraulicznym (wydrukowane akty prawne na egzamin na uprawnienia budowlane). Jest to zmielony materiał nieorganiczny. Po wymieszaniu go z wodą daje zaczyn, który jest wiążący i twardniejący na skutek reakcji hydratacji i innych procesów. Po stwardnieniu jest on nadal wytrzymały i twardy pod wodą.

Pierwsza cementowania w Polsce powstała w Grodźcu k. Będzina w 1857 r. Według polskich źródeł była to piąta cementowania na świecie. Jednak pojawiają się głosy, że była to szósta cementownia. Cement, który tam powstał, wykorzystywano do budowy:

– kolei warszawsko-wiedeńskiej,

– kolei warszawsko-bydgoskiej,

– wielu mostów,

– kolei i ząbkowicko-katowickiej.

Przez lata ukazało się bardzo dużo publikacji, które mówiły o:

– cementach,

– produkcji cementów,

– składu chemicznego i mineralnego,

– cech chemicznych i fizycznych.

Poniżej znajdą się jednak tylko takie informacje, których potrzebuje inżynier, żeby mógł podjąć decyzje o wyborze cementu ze względu na:

– klasę ekspozycji,

– przeznaczenie konstrukcji,

– przyjęcie metod postępowania przy wykonywaniu, transporcie i pielęgnacji betonów, aby uniknąć niepowodzeń.

Komitet Techniczny 51 Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego podzielił cement na dwie grupy:

– cementy powszechnego użytku – bez wskazania szczególnych cech użytkowy;

– cementy specjalne – wykazujące takie cechy użytkowe, na podstawie który można cement zakwalifikować do specjalnego zastosowania.

Te, które są powszechnego użytku, są uwzględnione w poniższych normach europejskich:

– PN-EN 197-1:2C,

– PN-EN 197-2:2002 o statusie Polskiej Normy (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com