Wykorzystywanie
Zbiornika na wodę deszczową to praktycznie jednorazowy wydatek. Kupuje się taki i ma się go na lata. Zdobyta woda nic nie kosztuje. Taki zbiornik zapewnia zebranie setek litrów bezcennej wody, która może służyć do wielu prac. Najczęściej wykorzystuje się ją do spłukiwania WC czy nawadniania terenów zielonych.(segregator egzamin ustny uprawnienia)
Zbiorniki podziemne
Te zbiorniki są niezależne od wahań temperatury i dostępności miejsca na terenie wokół domu. Umieszcza się je głęboko pod ziemią, w warstwie w której nie dochodzi do zamarzania. To jednak nie może być głębiej niż pół metra pod powierzchnią. Inaczej nacisk na górną część zbiornika byłby zbyt duży. W tym przypadku temperatura nie gra roli, ale ważna jest ilość wód gruntowych. Powinny być niskie, inaczej całość nie mogłaby w pełni funkcjonować. (uprawnienia budowlane 2022)
Zbiorniki podziemne mają spore pojemności. Są bowiem produkowane jedynie w wielkościach 2000 litrów i 3000 litrów. Przy montażu takiego zbiornika warto pamiętać, że dołącza się do niego przyłącza. Te zajmują około 20 centymetrów wokół obiektu. Całość powinno się uchronić warstwą grypsu i grubego piasku. Dzięki temu redukuje się naciskanie gruntu na zbiornik, a to wydłuża jego życie i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Zbiorniki naziemne
Takie zbiorniki wykorzystuje się, jeśli na terenie jest sporo miejsca. Obiekty te mają różne pojemności. Najczęściej dostępne są te o wielkościach: 750/1100/1500/2000 litrów. Warto jednak zaznaczyć, że bez problemu można je ze sobą połączyć. To zapewnia używanie praktycznie dowolnych kombinacji, które dostosowuje się do własnych potrzeb/wymagań.
Szerokość zbiornika naziemnego nie przekracza 80 centymetrów.
Najważniejsza z rzeczy, o której nie można zapomnieć. Temperatura wokół zbiornika nie może być mniejsza niż 0 stopni Celsjusza. W takim przypadku woda zaczęłaby zamarzać, a lód osadzający się na ściankach zniszczyłby sam pojemnik. (program egzaminu na uprawnienia)
Instalacje i przyłącza
Aby dostarczyć wodę do zbiornika potrzebne są odpowiednie przewody doprowadzające. Poza tym warto całość doprowadzić do kanalizacji deszczowej. Dzięki temu pomimo obfitych dreszczów całość się nie przeleje, a to nie wpłynie na stan zbiornika. Dodatkowo woda się nie zmarnuje, a trafi do ogólnego obiegu. Taki zabieg wykonuje się za pomocą specjalnego syfonu. To on zabezpiecza wodę deszczową, aby nie dostały się do niej żadne zapachy ani organizmy. (uprawnienia budowlane kontakt)
Dobrym sposobem jest również instalacja przewodów do rozprowadzania deszczówki. To świetna opcja dla ogrodników, którzy będą mogli w spokoju oddawać się swojej pasji, jednocześnie nie martwiąc się o podlewanie.