fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sportowe boisko na zielonym dachu budynku

Na terenie dużych miast coraz większym problemem jest znalezienie wolnej przestrzeni. W związku z tym wykorzystanie dachu na obiekcie o charakterze publicznej użyteczności w celu zbudowania sportowego boiska zyskuje popularność zarówno na terenie Polski, jak i na całym świecie. Na dachach tworzenie boisk jest bardzo innowacyjnym rozwiązaniem. Pozwala ono na tworzenie dodatkowych przestrzeni do życia w nietypowych i trudnych do zagospodarowania miejscach. Chociaż w Polsce, jak i na świecie takich projektów nie jest bardzo dużo, to jednak staną się one wraz z upływem lat normą, a nie czymś, co traktuje się jak ewenement. (uprawnienia budowlane)  

Sportowe boisko na zielonym dachu budynku
Sportowe boisko na zielonym dachu budynku

Boisko na dachu IKEA

Ciekawą inwestycją jest projekt z 2013 roku, który dotyczył boiska, jakie miało znajdować się na dachu IKEA w Holandii w mieście Utrecht. Handlowa powierzchnia IKEA poszerzona została w tym czasie do około 12 tysięcy m2. Tamtejsze gminne władze nie chciały, aby poszerzenie sklepu odbyło się kosztem istniejących sportowych boisk obok obiektu. Z tego też względu postanowiono, że na dachu nowego parkingu stworzone zostaną dwa boiska o łącznej powierzchni wynoszącej 20 000 m2 ze sztucznej trawy. Obok nich znajdować się miało klubowe pomieszczenie. W celu zrealizowania tejże inwestycji zastosowano System Nophadrain na zielonych dachach dla ciągów pieszego ruchu. Systemy te pozwalają stosować betonowe nawierzchnie, z kamienia naturalnego albo wylewek bezpiecznej nawierzchni, jaka często znajduje się na terenach przeznaczonych do uprawiania sportu. Chcąc jednak zapobiec uszkodzeniom w nawierzchni używa się odpowiedniego rodzaju systemu. Bardzo dobrze sprawdzi się tu drenażowy zintegrowany system ND 600/ND620. (uprawnienia budowlane segregator)  

Drenażowy zintegrowany system

Rdzeniem tego systemu jest odporny od ściskania drenaż, który posiada innowacyjne rodzaje wypustków. Filtracyjną warstwę stanowi tu geowłóknina. Jest ona tkana i w dużym stopniu wytrzymała. Drenażowy rdzeń od spodu łączy się warstwą dodatkową folii. Folia ta w kombinacji z warstwą podstawową spełnia poślizgową funkcję. Chroni także ona hydroizolacyjną membranę poprzez rozkładanie sił nacisku na większy zakres powierzchni. System Nophadrain daje możliwość tworzenia na dachach sportowych boisk zarówno do piłki nożnej, jak i boisk o charakterze wielofunkcyjnym. (uprawnienia budowlane testy) 

Różne rozwiązania na zielonych dachach

Zielone dachy stwarzają możliwość zastosowania wielu różnych rozwiązań. Można tworzyć na tego rodzaju dachach sportowe boiska, a także wielofunkcyjne, które bardzo dobrze wpisują się w sportowe preferencje mieszkańców w dużych aglomeracjach. Największym stopniem popularności obecnie cieszą się inwestycje wykonywane na dachach szkół i centrów handlowych. Do przykładowych realizacji można zaliczyć tu np. inwestycje przeprowadzane na terenie Wrocławia, czy też w Tokio, Holandii bądź Serbii. Coraz częściej budynki w dużych miastach mają zagospodarowane dachy, co daje oprócz stref rekreacji możliwość wypoczynku dla mieszkańców. A dodatkowa zieleń, jaką niekiedy stosuje się przy tworzeniu tarasów na dachach budynków pozytywnie wpływa na środowisko i naszą planetę. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com