fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Realizacja

Podczas tworzenia dachów zielonych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które na dłuższą drogę mogą zdecydowanie utrudnić eksploatację takiego terenu. Dodatkowo źle stworzony dach zielony może powodować ogromne koszty. Warto przed tworzeniem zwrócić uwagę na: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. Otoczenie – w okolicy budynku nie powinno być dużych drzewa. Te nie dość, że ograniczą ilość światła docierającą do dachu zielonego, to będą tracić liście. To wiązać się będzie ze stałym sprzątaniem, czyli sporym nakładem pracy albo pieniędzy, gdy wykupić trzeba będzie odpowiednią usługę;
  2. Lokalizacja – złym pomysłem jest tworzenie dachów zielonych na ogromnych budynkach, np. wieżowcach. Pielęgnacja takiego terenu będzie utrudniona, czasochłonna i droga;
  3. Hydroizolacja – przed tworzeniem dachu zielonego należy zadbać o jak najlepsze materiały izolacyjne, które zapewnią trwałość całej konstrukcji;
  4. Drenaż – dobrym pomysłem będzie zainwestowanie dodatkowych pieniędzy w odpowiednie maty i drenaże. Dzięki temu można zdobywać, aż 160 litrów wody deszczowej. Takie rozwiązanie nie tylko przyczynia się do zminimalizowania kosztów utrzymania i pielęgnacji, ale również do dbania o środowisko;
  5. Zabezpieczenia – na dachach powinny znajdować się odpowiednie odpływy oraz skrzynie kontrolne, które ułatwią użytkowanie oraz pielęgnacje obiektu. Dodatkowo zadbają o jego bezpieczeństwo i wytrzymałość.
Dach zielony – realizacja, a pielęgnacja
Dach zielony – realizacja, a pielęgnacja

Pielęgnacja

Dach zielony to trudniejsza do utrzymania działka, której nie można zaniedbać. Jeśli wszystko jest dobrze zaprojektowane, a na nim nie są posadzone wymagające rośliny, całość nie będzie wymagała wielkiego zaangażowania. W takiej sytuacji należy jedynie:

  1. Oczyszczać odpływy;
  2. Usuwać samosiejki;
  3. Nawozić;
  4. Zadbać o serwis dwa razy do roku.

Kosztowne są jednak pielęgnacji trawników, jeśli takowe się umieści. Powinny one podlegać różnym zabiegom: nawożenia, piaskowania, nawadniania, koszenia, aeracji i wertykulacji. Ich wartość ekologiczna jest znikoma. Nie są one również przyjazne dla zwierząt czy owadów. Po prostu ładnie wyglądają, chociaż wymagają sporych nakładów pracy i finansów. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ekologia

Łąki kwietne to idealne rozwiązane. Zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Z czysto ludzkiego punktu widzenia, łąka kwietna nie wymaga opieki. Samodzielnie rosną na niej trawy, zioła czy przeróżne kwiaty. Mają one sporą wartość ekologiczną, dzięki czemu służą nie tylko małym zwierzętom czy owadom, a przyczyniają się do rozwoju całego środowiska naturalnego. Taką łąkę wystarczy kosić raz do roku, oczyszczać odpływy usuwać drzewa w postaci samosiejek, a reszta tak naprawdę robi się sama. (uprawnienia budowlane 2021)

Substraty dachowe

Złym pomysłem będzie umieszczenie na dachu zielonym  takich podłoży jak: humus, gleba urodzajna czy ziemia mineralna. Wysoka zawartość gliny czy iłów, niska przepuszczalność i brak szkieletu. W ten sposób można samemu prosić się o problemy z dachem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Jedynym logicznym rozwiązaniem, zarówno ze względu ekologicznego, jak i finansowego. Jest zakup substratów niezawierających jakichkolwiek składników narażonych na erozje.  Dobrym pomysłem będą takie oparte na kompostach czy kruszywach kopalnych: chalcedonit, zeolit, tuf wulkaniczny czy pumeks. One mogą znacznie ograniczyć koszty serwisowania, napraw i eksploatacji. (uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com