fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Glony na elewacjach budynków

Najczęściej glony występują na wschodnich oraz północnych ścianach. Ma to związek z tym, że nasłonecznienie jest tam ograniczone a wilgoć w utrzymuje się dłużej.   (program egzaminu na uprawnienia)  Na elewacji zacienienie może mieć też związek z usytuowaniem w sąsiedztwie innych budynków bądź z bujną roślinnością. Lokalizacja budynku oraz jego architektura sprawiają, że powstają miejsca, w których występuje zła cyrkulacja powietrza, a nieodpowiednie przewietrzanie ma znaczący wpływ na osuszanie elewacji wilgotnej od deszczu. Ściany budynku są w dłuższym czasie zawilgocone i mikroorganizmy intensywniej zaczynają się rozwijać. Budynki szczególnie narażone znajdują się w okolicach wodnych zbiorników oraz nadmorskich terenów, gdzie występuje wysoki poziom wilgotności powietrza. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Glony na elewacjach budynków
Glony na elewacjach budynków

Lokalizacja budynków w okolicach zieleni

Budynki znajdujące się w okolicy krzewów i drzew, czy dużych skupisk zieleni, gdzie w dużym stężeniu występują organiczne cząstki i zarodniki sprawia, że osadzają się one na elewacyjnej powierzchni, a już w szczególności gdy jest ona wilgotna. Przemysłowe obszary i arterie o dużym natężeniu ruchu są zanieczyszczane z atmosfery, co powoduje narażenie elewacji na brud i kurz. To z kolei stanowi dla mikroorganizmów pożywkę. Nie bez znaczenia wpływ na rozwijanie się glonów mają techniczne czynniki do jakich zalicza się odpowiedni dobór materiałów w związku z biologicznym zagrożeniem czy ich jakość. Zwykle o materiale decyduje cena i rekomendacja od handlowca. Dużo rzadziej dobór odbywa się w oparciu o jakościowe kryterium, które oznacza eksploatacyjną trwałość systemu.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Nakładanie zewnętrznych elewacyjnych warstw

Duże znaczenie na pojawianie się glonów ma użyta technika do nakładania zewnętrznych warstw i jakość przygotowanego wcześniej podłoża do pac. Obserwacje na przestrzeni lat związane z ocieplaniem elewacji wskazały, że na powierzchni nierówności, które wynikają z nierównego lica płaszczyzny termoizolacyjnej warstwy, bądź też nierównomiernego zacieranie tynkarskiej zaprawy stanowią przyczynę osadzania się na elewacji zabrudzeń, co prowadzi do mikrobiologicznego skażenia. W przeprowadzonych obserwacjach zauważa się, że najłatwiejszą z przyczyn pojawienia się na ścianach zawilgoceń są błędy w montowaniu blacharskich obróbek, zadaszeń, rynien oraz innych elementów. Elementy te mają spełniać funkcje ochrony od oddziaływania wody. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Techniczne funkcje elewacji

Inwestorzy bardzo często skupiają się na estetyce elewacji i zapominają o jej technicznych funkcjach. Już na etapie projektu generują się niekiedy pierwsze problemy związane z eksploatacją. Różne przestrzenne formy czy skomplikowane bryły budynku sprawiają, że pojawić się mogą niedostatecznie przewietrzane bądź doświetlone miejsca. Budowlane obiekty z kolei wiążą się w nierozerwalny sposób z otoczeniem i w związku z tym zagrożenie zaatakowaniem mikroorganizmów rozpatruje się już w czasie powstawania projektu. Wymienia się wiele uwarunkowań, które wpływają na rozwój oraz stopień mikrobiologicznego skażenia na budynku elewacji. Są to czynniki biologiczne, techniczne oraz atmosferyczne. W dużym stopniu to właśnie środowiskowe czynniki wpływają na rozwijanie się mikroorganizmów. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com