Gazobeton
Gazobeton wapienny jest w tych czasach robiony w wytwórni w Łaziskach Górnych, jako wypełniacz używa się pyłów lotnych z elektrowni, która jest w pobliżu. (uprawnienia budowlane kontakt) W Redzie (blisko Gdyni) działa mała wytwórnia doświadczalna, w której gazobeton robiony jest ze zmielonego wapna i piasku kwarcowego.
Gazobeton cementowy jest wytwarzany w dwóch sporych rozmiarów wytwórniach w Warszawie (Żerań) oraz w Solcu Kujawskim. Trzecia, nie tak duża jak dwie pozostałe wytwórnia doświadczalna mieści się w Aleksandrowie Kujawskim. Teraz robione są testy zamiany w gazobetonie cementowym zmielonego piasku na pyły dymnicowe, co z łatwością ułatwi obniżenie kosztów produkcji, ponieważ te pyły nie potrzebują zmielenia.
Wytworzenie gazobetonu wapiennego oraz cementowego należy do tych bardziej skomplikowanych i potrzebuje korzystania z surowców wysokiej jakości o niezmiennych właściwościach. (uprawnienia budowlane 2021)
Kotwie z bloku zewnętrznego
Kotwie z bloku zewnętrznego dodawano w zaprawie spoiny poziomej pomiędzy blokami gruzobetonowymi. Do układania bloków obu typów korzystano zazwyczaj z zaprawy cementowej 1:3. Lepszą jednak opcją, byłoby używanie zaprawy cementowo-wapiennej 1:1:6. Ściany kończono poprzez spoinowanie ich zaprawą cementową od zewnątrz i otynkowanie wewnątrz.
Patrząc na izolację cieplną ściany wypadły korzystnie. W niektórych jednak budynkach pojawiały się zacieki na odsłoniętych ścianach zachodnich i północnych po obfitych opadach. Zacieki były na pełnej powierzchni ścian, ale w osobnych mniejszych albo większych miejscach, robiąc plamy na tynkach wewnętrznych, jakie po upływie czasu robiły się suche. (uprawnienia budowlane program)
Spoiny elewacji
Podczas dokładnego oglądania spoin elewacji zauważono:
-szczeliny przeważnie w punktach zetknięcia się czterech bloków powstałe przez niestaranną pracę,
-włoskowate pęknięcia wzdłuż krawędzi płytek elewacyjnych, jakich przyczyną był skurcz zaprawy w spoinie i niewystarczająca przyczepność do płytki elewacyjnej cementowej bloków. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Poprzez pęknięcia i szczeliny w spoinach wkradała się do środka woda, jaka podczas silnych opadów dostawała się aż do powierzchni wewnętrznej ścian, rozchodząc się po gruzobetonie.
Pewnie nie pojawiłyby się pęknięcia i szczeliny, jeśli do spoinowania użyto by cement wodoodporny, jaki właściwie nie pokazuje właściwości włoskowatego podciągania wody.
Wyniki badań
Z bloków gazobetonowych cementowych oraz wapiennych stworzono ściany w domach doświadczalnych. Wyniki badań zrobionych w tych domach i w laboratoriach przydały się do opisania chwilowych wskazówek i projektów norm, które dotyczą korzystania z tych właśnie materiałów.
Patrząc na te wskazówki do budowy ścian konstrukcyjnych korzystamy z bloków o wymiarach 49 X 24 X 24cm, odmiany 07, do ścian mocniej obciążonych, bloki odmiany 09 o wymiarach tych samych, ale odporniejszych. Do ścian działowych wykorzystuje się bloki 49 X 24 X 12 cm i płyty 49 X 24 X 6 cm. Powierzchnie bloków oraz płyt gazobetonowych są stworzone do modułu 50cm.
W przypadku odmiany 07 grubość ściany oznacza się równą długości jednego bloku, czyli 24 centymetry, przy odmianie 09 będzie to 37 centymetrów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Jak pokazały dłuższe oględziny na placach budowy, grubość ściany 24 cm, która wykonana była z gazobetonu odmiany 07, jest w większości sytuacji nie najkorzystniejszym wyjściem.
To ma się szczególnie do budynków wolnostojących, w jakich podczas dużego zimna pojawia się przemarzanie, zwłaszcza w narożnikach, a temperatura w środku przy zwykłym ogrzewaniu jest niewystarczająco duża. W budynkach takich warto korzystać ze ścian grubszych względnie ścian warstwowych (przykładowo od wewnątrz ściankę z cegły grubości v2 cegły.)
Bloki drugiego gatunku
Ze względu na nierówną produkcję, jakąś standardową wilgotność materiału i występowanie zaprawy, ważącej więcej do bloków, trzeba wykorzystać do obliczeń statycznych muru z gazobetonu (cementowego i wapiennego).
Dla bloków tak zwanego drugiego gatunku wartości naciągnięć dopuszczalnych warto obniżyć o 15 kG/cm2. W ścianach zewnętrznych warto nie korzystać z zaprawy cementowej, ponieważ może wystąpić przemarzanie spoin i mało przydatne warunki deformacji termicznych muru. (program egzaminu na uprawnienia)
Wyliczając naprężenie w murach warto wziąć pod uwagę wpływ wyboczenia i mimośrodowego obciążenia ścian poprzez stropy. Mimośrodowość obciążenia stropami wylicza się, uwzględniając, że reakcja zaczepiona jest w Vs przekroju wieńca, odpowiednio do głębokości wsparcia belki.