fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fundamenty

Fundamenty świeżo stworzonej konstrukcji sąsiadujące z budynkami wcześniej wzniesionymi muszą właściwie zostać zagłębione nie niżej niż blisko znajdujące się stare fundamenty, bo przy nich właśnie ziemia przez wykopywanie jest zazwyczaj niepotrzebnie ruszana. (uprawnienia budowlane kontakt) Jeżeli natomiast nowa konstrukcja będzie umiejscowiona niżej niż ta już wcześniej powstała, to wtedy mury szczytowe nowej konstrukcji wykonuje się na identycznej wysokości co stara budowla, poruszając się uskokami w murach dłuższych niż płytszy poziom umiejscowienia.

W przypadku kiedy blisko nowopowstałego budynku są albo wiemy, że będą się odbywać wykopy na kanalizację czy wodociągi, wtedy fundament znajdujący się w pobliżu wykopu musi zostać tak zagłębiony, aby jego frontowa, niższa krawędź, nie znajdywała się niżej niż mówi o tym linia wyznaczona pod kątem tarcia z dolnego obrzeża wykopu. Kiedy woda gruntowa występuje nad podstawą fundamentu, wtedy pojawia się duża komplikacja w wykonywaniu pracy.  W sytuacji aż tak niebezpiecznego poziomu wody, próbuje się tworzyć konstrukcję nad wodą, przenosząc piwnicę w górę, a czasem, jak nie ma innego wyjścia po prostu likwiduje się je. (uprawnienia budowlane 2021)

Fundamenty nowopowstałej konstrukcji
Fundamenty nowopowstałej konstrukcji

Obniżenie konstrukcji

Jeśli uda się obniżyć konstrukcję poniżej wodę gruntową, wtedy w sytuacji, gdy jedynie ławy fundamentowe będą znajdować się w wodzie, da się je zabetonować, zniżając beton do stworzonego wykopu. W sytuacji, gdy jednak wiemy, że woda dojdzie aż do posadzki lub wyżej, wówczas warto obniżyć jej poziom na tyle, ile będzie wystarczyć na odpowiednie sfinalizowanie prac budowlanych, izolacyjnych i betonowych. W przypadku uskoków, jak ziemia nie jest zbyt mocna albo jest nierówna, czy tam gdzie przy dużej wysokości uskoków warto uodpornić dodatkowo fundament, żeby ciśnienia mogły być swobodnie transportowane w miarę dużej odległości od uskoku. (uprawnienia budowlane program)

Na przykład w ławie żelbetowej, jak chcemy uodpornić uskok trzeba prawidłowo umiejscowić pręty. W przypadku fundamentu z kamienia łamanego – da się stworzyć sklepienie, jakie będzie odciążać. W fundamencie z kamienia łamanego albo cegły, jak chcemy je uodpornić, idealne będą szyny czy belki stalowe, jakie warto dookoła otulić porządną masą betonu albo muru, żeby rdza nie dała rady się przez nią przedrzeć.

Naciągnięcia ścinające

Fenomen usuwania gruntu poprzez fundament wzięło się od pojawiania się w gruncie poniżej obrzeży podstawy fundamentu takich naciągnięć ścinających, jakich ukształtowanie gruntu nie da rady utrzymać. W takiej sytuacji zachodzi początkowo pokonanie sił tarcia w gruntach typu ziarnistych, a w spoistych dodatkowo zatrzymanie kohezji, a później ruch cząstek. Dokładniejsze eksperymenty udowodniły, iż w otoczeniu gruntowym pojawiają się płaszczyzny, i przy nich pojawiają się przesunięcia. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Ponieważ występuje ogrom kohezji w gruntach gliniastych oraz ilastych zwartych oraz półzwartych, ryzyko wypierania zmniejsza się, w porównaniu z gruntami ziarnistymi. Jak chcemy posiadać absolutną niepodważalność zaprzestania prawdopodobnym ruchom, stworzonych poprzez samochody na jezdni lub maszyny i przykładowemu zmoczeniu, warto mieć na uwadze wypieranie różnych gruntów poza skałami i umiejscawiać konstrukcję na odpowiedniej dla nich głębokości.

Głębokość posadowienia

Stopień posadowienia patrząc na wypieranie ziemi uzależnione jest od typu gruntu oraz jego cech charakterystycznych, jakimi są stopień elastyczności w gruntach spoistych i koncentracji w ziarnistych, jak i od masy jednostkowej czy rozpiętości podstawy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Ta głębokość wtedy robi się bardziej mniejsza, jak grunt ziarnisty bywa mocniej zagęszczony, a spoisty mocniej jednorodny  z czasem powiększania się rozpiętości podstawy.

Do wymierzenia odpowiedniej głębokości fundamentu albo maksymalnego naciągnięcia na grunt, blisko jakiego wytworzy się wypieranie, będą odpowiednie pewne wzory. Najlepszy efekt dadzą nomogramy widniejące w planie normy PN/B-02480 „Grunty konstrukcyjne, podział i ich odpowiednie obciążanie”.  Zazwyczaj da się stwierdzić, iż w przypadku najczęściej używanych maksymalnych ciężarów jednostkowych i zagłębieniu podstaw w konstrukcjach, zakładanym patrząc na konstrukcję powyżej pół metra, zazwyczaj nie należy pogłębiać dodatkowo fundamentów, szczególnie w przypadku gruntów ziarnistych o niewielkim i trochę większym zagęszczeniu i w gruntach zespojonych zwartych oraz półzwartych. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com