Zdarza się, że z uwagi na poziom nachylenia i jakość gruntu dom nie może zostać postawiony na tradycyjnych fundamentach. Nieraz wymagane są fundamenty schodkowe. Decyzję o rodzaju fundamentów podejmuje oczywiście projektant, jednak są ogólne zasady które decydują o konieczności użycia fundamentów schodowych. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Fundamenty musza być postawione na stabilnym gruncie, któremu nie grożą osuwiska ani podmywanie przez wodę. Prace musza być wykonywane we właściwej kolejności i z odpowiednia starannością, dbając o stateczność wykopu. Dzięki temu prace będą sprawnie posuwały się do przodu. (uprawnienia budowlane)
Usytuowanie budynku
Budynek musi być usytuowany do nachylenia ławy. O usadowieniu budynku w kierunku dobrego oświetlania należy zapomnieć, ponieważ najważniejsza jest stabilność budynku . W miejscu gdzie występuje słaby grunt lub skarpa, najlepiej ustawić budynek szersza krawędzią prostopadle do stoku dzięki czemu zapewnimy największy opór dla parcia gruntu. (uprawnienia budowlane testy)
Fundamenty schodkowe – wykopy i deskowanie
Wykop fundamentu jest najistotniejszy do zachowania stabilności budynku, dlatego należy zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Należy zadbać o właściwy kont nachylenia skarp wykopu tak by uniemożliwić jego osuwanie. Na gruncie piaskowym kąt jest mniejszy bo wacha się od 30° do 45° niż w przypadku gliny gdzie kąt może mieć od 50° do nawet 70°. Przy fundamentach schodkowych nie należy wykonywać wykopu pod całym budynkiem, ponieważ każdy schodek musi opierać się na gruncie. Taki wykop szerokoprzestrzenny wykonuję się w domu podpiwniczonym. (akty uprawnienia budowlane)
Część finalną wykopu wykonuje się ręcznie. Najwygodniej zacząć wykop od najniższego miejsca i dalej odmierzając wielkość poszczególnych schodów. Szerokość takich wykopów powinna być większa niż szerokość ławy. Następnie w miejscu schodów układa się deski by zabezpieczyć przed osuwaniem się gruntu. Desek tych się już nie usuwa gdyż w większości jest to nie możliwe. (segregator uprawnienia budowlane)
W wykopie układa się chudy beton. Następnie jeżeli podłoże jest już równe, układa się go tez w deskowaniu. Deskowanie zawsze wykonuję się pełne które następnie łączy się w całość ze wzmocnieniami wykopów.
Zbrojenie fundamentów schodkowych
Nachylenie ławy powinno być dopasowane do nachylenia terenu i do niego dopasowuje się konieczna wysokość uskoku ławy. Przy wykonaniu ławy betonowej, uskok nie może być większy niż 30 cm. W tym przypadku zbrojenie wykonuję się identycznie jak w przypadku zwykłych fundamentów. Uskok należy dozbroić wtedy gdy grunt jest niestabilny. Gdy ława ma mieć wysokość ponad pół metra, wykonuje się je żelbetowe i dozbraja poziomo prętami. Zdarza się to w sytuacji gdy nachylenie gruntu jest większe niż 18°. Dodatkowo gdy ława jest szeroka, należy również wykonać zbrojenie dolne podłużne i poprzeczne. (egzamin na uprawnienia budowlane)