fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Węgiel energetyczny w Polsce

Polski rynek węgla energetycznego charakteryzuje się przede wszystkim dużym zróżnicowaniem. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, jednak przede wszystkim jest to sytuacja krajowa i międzynarodowa. Jeżeli chodzi o nasz kraj to niewątpliwie najbardziej kalorycznym węglem jest węgiel kamienny. Musimy wiedzieć, że jego wydobycie nie jest bez znaczenia dla ogólnej kondycji rynku energetycznego. Sprawdźmy, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku węgla energetycznego w Polsce i czym się przejawia.  (uprawnienia budowlane program) 

Węgiel energetyczny w Polsce

Polski węgiel

Na koszty wytwarzania energii elektrycznej składa się wiele czynników, jednak przede wszystkim w tym zestawieniu przoduje węgiel kamiennym. Przede wszystkim ma to miejsce w Polsce. Jeżeli chodzi o jego wydobycie, eksport i import to zawierane są w tym celu kontrakty pomiędzy grupami energetycznymi, a spółkami, które taki węgiel wydobywają. Jeżeli chodzi o badania i analizy to tego typu działania przeprowadzono w 2018 roku. Na ich podstawie dookreślono, jak wygląda kwestia wydobycia węgla kamiennego w Polsce w ostatniej dekadzie. Agencja Rozwoju Przemysł wyniki swoich badań zawarła w raporcie, który wygląda w taki sposób:  (uprawnienia budowlane segregator)  

 • 5,5 mln ton – łączne wydobycie węgla przez producentów krajowych;
 • 5,2 mln ton – łączna sprzedaż węgla przez krajowych producentów;
 • 82,8 tysięcy – ilość osób zatrudnionych w sektorze energetycznym;
 • 2,4 mln ton – stan zapasów węgla pod koniec 2018 roku;

W skali międzynarodowej jesteśmy w pierwszej dziesiątce wśród krajów, które wydobywają węgiel kamienny. Jeżeli chodzi o miejsce jego wydobycia to przede wszystkim wskazuje się głównie Górnośląskie Zagłębie Węglowe oraz Lubelskie i Dolnośląskie Zagłębie Węglowego. Innymi krajami, które wydobywają kamienny węgiel są:

 • Rosji – jej zasoby to około 157 mld ton, najwięcej w Zagłębiu Peczorskim lub Tunguskim;
 • Chinach – mają 114,5 mld ton zasobów, główne miejsca to Zagłębie Datong czy Fushun;
 • USA – 246,5 mld ton zasobów, najwięcej w rejonach Apallaski i Przyjeziornego Okręgu Przemysłowego;
 • Indiach – 92,5 mld ton, dorzecze rzeki Damodar;
 • Australii – 78,5 mld ton; Queensland, Newcastle;
 • RPA – 48,7 mld ton; Transwal, Witwatersrand;
 • na Ukrainie – 34,1 mld ton, Zagłębie Donieckie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Ceny

Jeżeli chodzi o ceny węgla kamiennego w Polsce to przede wszystkim zależna jest ona od dwóch indeksów. Takie indeksy mają swoje dane i wyceniają w odpowiedni sposób węgiel na podstawie jego zbytu. Regularne wyniki takich analiz przygotowywane przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii. Składają się z porównania indeksów PSCMI1, który oznacza cenę węgla dla energetyki przemysłowej i zawodowej oraz PSCMI2, który jest wyrażeniem cen węgla dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych. W wyniku przeprowadzonych badan określono, że do 2023 roku spadnie zapotrzebowanie na węgiel, ponieważ znacznie bardziej rozwiną się odnawialne źródła energii. Jednak jak się okazuje, obecna sytuacja polityczna i gospodarcza wskazuje na to, że będzie zupełnie inaczej, zwłaszcza w krajach, które do tej pory swoją gospodarkę w większości opierały na węglu, w tym Polska.  (uprawnienia budowlane cennik)

Firmy

Biznes węglowy w Polsce zarządzany jest przez kilka głównych przedsiębiorstw górniczych, które niezmiennie, od wielu lat utrzymują swoje pozycje. Są to: Kompania Węglowa S.A., Katowicki Holding Węglowy S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. czy LW Bogdanka S.A.   (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com