fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fotowoltaiczna elektrownia na płaskim dachu budynku

Projektowanie na płaskich dachach elektrowni fotowoltaicznych jest bardzo wymagającym zajęciem. Moduły fotowoltaiki mocuje się tak, aby nie uszkodziły one dachu budynku. Instalacja musi pracować wydajnie, a to wiąże się z doborem odpowiedniego kąta, jaki będzie optymalny dla modułów. O dachu mówi się, że jest płaski kiedy jego pochylenie kształtuje się na poziomie do 3°. Wiele takiego rodzaju dachów pokrywa się przy zastosowaniu membran wykonanych z bitumicznych pap bądź PCV, a czasami nawet wykonuje się krycie dachu betonem. W solarnej branży eksperci starają się unikać tworzenia przez nie przebić. W związku z tym mówiąc o płaskich dachach należy myśleć o nisko obciążeniowych fotowoltaicznych systemach z montażowymi systemami, gdzie fotowoltaiczne moduły nie są mocowane do dachu, a jedynie balastowane.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Fotowoltaiczna elektrownia na płaskim dachu budynku
Fotowoltaiczna elektrownia na płaskim dachu budynku

Ilość balastu

Wiele firm wielkość balastu oblicza opierając się o autorskie oprogramowanie planistyczne, które stworzone jest przez K2 Systems. Taki rodzaj oprogramowania uwzględnia każde z parametrów, jakie wpływają na konstrukcyjną weryfikację montażowych systemów na płaskich dachach. Jest to prędkość wiatru, obciążenie od śniegu, wysokość danego budynku, okapowego parapetu, dana kategoria terenu czy nachylenie dachu i współczynnik związany z tarciem między dachową membraną a montażowym systemem. Program podobnie jak w samochodowym przemyśle pozwala uzyskać też wyniki z testów przeprowadzonych w aerodynamicznych tunelach. Procedura ta jest zaawansowana i można uzyskać na jej podstawie referencyjne wartości odnośnie zachowania na dachach płaskich fotowoltaicznych systemów.  (uprawnienia budowlane 2022)

Poziom nachylenia na płaskim dachu fotowoltaicznych elektrowni

Rozwijający się solarny przemysł wskazał, że nachylenie fotowoltaicznych modułów na płaskim dachu jest najbardziej optymalne, kiedy wynosi ono na poziomie 10 oraz 15%.  (segregator egzamin ustny uprawnienia) Takie nachylenie od pewnego czasu jest standardem w branży. Pozwala to na lepszy poziom aerodynamiki, która wiąże się z kolei z mniejszym balastowym zapotrzebowaniem, niż mając do czynienia z optymalnym nachyleniowym kątem, który w częściach Europy wynosiłby na poziomie 30°. W związku z tym kąt nachylenia fotowoltaicznych modułów, jaki jest najbardziej optymalny ustępuje pierwszeństwa aerodynamicznej równowadze, i wiążącej się z tym rozsądnej balastowej ilości, gdzie dachowa konstrukcja może jeszcze go wytrzymać. (uprawnienia budowlane program) 

Problemy związane z elektrownią fotowoltaiczną na płaskim dachu

Na płaskich dachach fotowoltaiczne elektrownie muszą cechować się wytrzymałością na siły wiatru oraz na obciążenia od śniegu przez cały czas ich użytkowania, a okres ten jest ustalony na 30 lat. Chcąc zapobiec uszkodzeniom dachowej membrany systemy płaskich dachów wzmacnia się za pomocą specjalnych gumowych mat, które chronią dachową membranę. Ma to zapobiec ocieraniu się fotowoltaicznego systemu w bezpośredni sposób o membranę w czasie pojawiania się drgań w związku z silnym wiatrem. Do największych wyzwań w fotowoltaicznej branży związanych z płaskimi dachami można zaliczyć określenie kąta dopuszczalnego dla nachylenia dachów.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com