fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dostosowanie formy filara

Po roku 1950 rozpoczęto używanie filarów jednokolumnowych, sfinalizowane oczepem obustronnie widniejącym wspornikowo albo zabetonowane z poprzecznicą podporową. Takie rozmieszczenie filarów pomniejsza płaszczyznę zajętą poniżej mostu przez podpory. Zwłaszcza budowlę takie dają rezultaty w ogromnych oszczędnościach pośrednich w stawianiu wiaduktów miejskich, pozwalając użycie cennej płaszczyzny poniżej mostu. (uprawnienia budowlane kontakt) Formy rosłych filarów dwukolumnowych próbowano w wielu sytuacjach dopasować do zmienności punktów ściskających. Przez to filarom dawani czasem mury odchylone, powiększając ich średnice co do fundamentów utwierdzonych w podstawie albo co do czubków umieszczonych w przęśle. Dopasowanie form filara do sił środkowych posiada znaczenie architektoniczne. Pomimo to w wielu filarach zostawiono średnice niezmienne. (uprawnienia budowlane 2022)

Forma filara
Forma filara

Filar jako element mostu

Filar jest jednak elementem mostu o wiele mocniej widoczną od  przęsła. W przęśle dominują kreski nie budowlane komunikacyjne. Jednak filary, zwłaszcza filary wiaduktów miejskich, elementami mostu bardziej widocznymi i przez to potrzebują staranniejszego wydobycia architektonicznego. Na wiadukcie planowanym na skrzyżowaniu ulicy Marymonckiej z drogą do przyszłego mostu na Wiśle, zestawiającego Marymont z Żeraniem, planowało się filar o 5 m rosłości, ale forma jego została dopasowana do zmienności punktów zginających. Oczywiście nie widnieje w tym żadne uzasadnienie ekonomiczne, ponieważ oszczędność otrzymana na kubaturze albo uzbrojeniu są nieważne, a koszt ukształtowania filara o formie tak skomplikowanej bywa duży. Kolumny o rosłych filarach stężano czasem przeponami kafli. (uprawnienia budowlane program)

Filary

Filary rozmieszczone na ziemi suchej, nie okrytej wodą, posiadają rolę tylko transportu sił z pomostu na podstawy. Kolejna rola to dopasowanie ich formy do opływu. Filary rozmieszczone na ziemi suchej nie są narażone na mocne uderzenia poziome, jak filary umieszczone w wodzie. Przez to nie widać przymusu powiększania ich rozmiarów przez uderzenia. Potrzeba ta pojawia się jedynie w niektórych sytuacjach, przykładowo w stawianiu mostów nad torami kolejowymi, jakich kolumny mogą być nastawione na uderzenie pociągu w momencie w jakim się wykolei. Zagrożenie to bywa ważne w wiaduktach idących powyżej torów stacyjnych, idących i zestawiających się ze zwrotnicami. Wykolejenia pociągów zwykle zachodzą na zwrotnicach, przez co potrzebujemy by filary takich wiaduktów do rosłości 1m nad główką szyny posiadały przekrój niższy od 80cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wiadukty

W wielu wiaduktach, przez zagrożenia i ruch, widnieje mus zapewnienia najwyższej widoczności, czyli pomniejszenie rozmiarów filara do jak najmniejszych. (program egzaminu na uprawnienia) Stąd bierze się dążenie do stawiania filarów o rozmiarach mocno dopasowanych do sił idących przez pomost na podstawę. Pomniejszenie rozmiarów filarów bywa rezultatem użycia budowli betonowych uzbrojonych. Budowlę takie, w zestawieniu z budowlą kamienną i betonową nieuzbrojoną, daje możliwość transportu punktów ściskających równie prosto w filarach jak i w przęsłach. Taka metoda traktowania zagadnienia o określaniu form budowli mostu nie sugeruje zrobienia tej budowli z jakichkolwiek części dających się sprawdzić do belek albo kolumn, drutów prostych albo zakrzywionych, kafli całych albo wydrążonych. Kieruje on do powłok o zmieniających się obszernościach ograniczonych płaszczyznami, żeby w stawianiu filarów nie używać tej możliwości. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com