fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Filtrowanie basenowej wody

Złoża AFM® są rewolucją w zakresie filtrowania basenowej wody. Są to aktywne, szklane wytworzone z mieszanki zielonego i brązowego szkła złoża, jakie stosuje się do elektromechanicznej filtracji. Jest to na rynku jedyny aktywny rodzaj złoża, którego skuteczność została potwierdzona patentem, badaniami i doświadczeniem firmy Dryden Aqua, które wynosi 30 lat. Takie złoże jest jedyne, które powoduje zatrzymanie zanieczyszczeń o wielkości wynoszącej do 1 mikron, gdy świeży piasek wyłapuje skutecznie zanieczyszczenia o wielkości wynoszącej od poziomu 8 mikronów. Fizykomechaniczna aktywacja pozwala ziarnom szkła uzyskać silny ujemny ładunek i tworzy na powierzchni strukturę mezoporowatą. To sprawia, że zwiększa się czynna powierzchnia adsorpcji i tworzą się dodatkowo na powierzchni wolne rodniki skuteczne w dezynfekcji. (uprawnienia budowlane 2022) 

Filtrowanie basenowej wody
Filtrowanie basenowej wody

Badanie złoża AFM®

Francuski instytut IFTS przeprowadził badania złoża AFM® i stwierdzono, że zatrzymuje ono aż 97% zanieczyszczeń o wielkości do 5 mikronów podczas filtracyjnej prędkości wynoszącej 20 m/h. Piasek w takich samych warunkach zatrzymuje zanieczyszczenia na poziomie 72%. W związku z tym analizując filtracyjną skuteczność oraz jej wpływ na kolejne z procesów związanych z uzdatnianiem wody złoże o typie AFM® przepuszcza zaledwie 3% zanieczyszczeń, podczas gdy piasek i innego rodzaju złoża minimum 28%. Złoże AFM® w czasie aktywacji zwiększa 300 krotnie czynną powierzchnię szkła. Ziarna przechodzą zmianę ładunku na ujemny. Zmianie ulegają także chemiczne właściwości szkła. (uprawnienia budowlane 2022) 

Porastanie biofilmem

Zarówno piaskowe złoża, jak i zeolitowe bądź też z kruszonego szkła porastają tzw. biofilmem. Mocznik ulega przekształceniu w amonowe związki poprzez działanie enzymu bakterii – ureazy. Amoniak dodatkowo powstaje w warunkach kwaśnych na powierzchni biofilmu. Niemal natychmiast zachodzi jego reakcja z chlorem, i powstaje w ten sposób chloarmin. Tego rodzaju procesy nie zachodzą podczas stosowania złoża o typie AFM®, dlatego też nie tworzy się związany chlor nieorganiczny, który wyczuwa się podczas kąpieli w basenie jako nieprzyjemny zapach. Związek, jaki powstaje na wskutek stosowania złoża AFM® nazywa się chloro – mocznikiem. Chloro – mocznik w badaniu wody pod względem jakości wchodzi w skład związanego chloru. Jest to jednak związek chloru organiczny i nie szkodliwy dla zdrowia tak, jak dzieje się to w przypadku nieorganicznego związku chloru. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Amoniak w basenach

Największym problemem zarówno w basenach, jak i w wannach znajdujących się w SPA jest związek amoniaku. (uprawnienia budowlane program)   Jest on obecny w basenowej wodzie w związku z zanieczyszczeniem jej przez mocz i pot osób, jakie korzystają z basenu. Złoże AFM® skutecznie radzi sobie z  takim pojawiającym się problemem. Związki azotu, jakie wprowadza się do basenowej wody w 9% pochodzą od amonowego azotu a w 85% od mocznika. Reszta to peptydy, aminokwasy i kreatyna. Zastosowanie złoża AFM® posiada wiele zalet. Warto w związku z tym zastanowić się nad takim rozwiązaniem przy filtracji basenowej wody.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com