fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Malowanie farbami klejowymi

Do malowania farbami klejowymi korzysta się z pędzli ławkowych, aparatów natryskowych oraz wałków malarskich. Da się też używać aparat do natrysku hydrodynamicznego. Do uszykowania farb klejowych w większych liczbach używa się odpowiednich agregatów. Odpowiednia technika kazeinowa wyróżnia się używaniem farby o spoiwie uszykowanym z kazeiny, jako świeży twaróg albo suchy proszek i ciasta wapiennego. Przykładowy przepis tworzyw na farbę kazeinowo-wapienną:

-1 element kredy, (uprawnienia budowlane kontakt)

-3 elementy kazeiny w proszku,

-1 element pigmentu,

-5 elementów wody,

-1 element ciasta wapiennego.

Farby klejowe
Farby klejowe

Zalety farb

Zaletą farb kazeinowo-wapiennych są jej szczególne przydatności do malowania świeżych i alkalicznych płaszczyzn betonowych oraz tynków wapiennych. (uprawnienia budowlane 2021) Zmiany chemiczne jakie pojawiają się podczas zastygania powierzchni kazeinowo-wapiennej sprawiają, że robi się ona odporna na wilgoć oraz atmosferyczne czynniki. Teraz o wiele częściej używa się farb kazeinowo-klejowych, jakiej łącznikiem bywa klej kazeinowy, pojawiający się na rynku jako sucha, sproszkowana kazeina z boraksem. Zwykle używa się 10% roztworu kleju. Plusem tych farb bywa to, że da się je wykorzystać na świeżych oraz alkaicznych powierzchniach na każdym typie tynków przydanych do malowania techniką klejową, a tak samo z tworzyw z drewna. Do malowania używa się identyczne przyrządy i sprzęt jak do prac klejowych, powierzchnie kazeinowe robi się z dwóch rzędów. (uprawnienia budowlane program)

Technika cementowa

Głównym składnikiem oraz spoiwem farb używanych w technice cementowej bywa cement portlandzki szary albo biały. Proces twardnienia tych farb potrzebuje, tak samo jak farb wapiennych, wilgoci i przez to przydają się one do malowania świeżych powierzchni betonowych oraz tynków elewacji i środków pokoi wilgotnych. Przykładem najłatwiejszej farby cementowej bywa zaczyn cementu portlandzkiego w proporcjach 1:4. W sytuacji dodania domieszki pigmentów konieczne bywa umieszczenie do farby cementowej dyspersji polioctanu winylu. Przykładowa stosunkowa proporcja:

-cement 1 element, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-woda 5 elementów,

-pigment nie przekraczający 10% masy cementu,

-winacet 1 element.

Pigmenty dorzucane do farb cementowych muszą mieć dużą odporność alkaiczną. Robienie prac techniką cementową przypomina technikę wapienną. Technika cementowa była do tej pory używana nieczęsto i traktowana jako nienajlepsza. Zapoczątkowanie umieszczania do farb cementowych polioctanu winylu widocznie poprawiło jakość farb i przez to ta technika jest bardziej popularna.

Technika klejowa

W tej technice farba klejowa zrobiona jest z pigmentów, wody oraz roztworu kleju. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Głównym pigmentem bywa kreda malarska albo pławiona. Dodatek kolorowych pigmentów w liczbie 15% pozwala otrzymać farbę w barwach jasnych, jak dodamy 30% w średniociemnych, a jak 60% to w ciemnych. Jako spoiwo farby klejowej korzysta się z klejów roślinnych, celulozowych, glutynowych czy kazeinowych. Farby klejowe na kleju kazeinowym przydatne są do nakładania na świeże alkaiczne tynki do płaszczyzn betonowych, ale tylko jeśli posiadają pigmenty odporne na alkalia. Szacując, wykorzystanie różnych tworzyw farby klejowej na 100m2 malowania nowych tynków w jasnych barwach to:

-kreda malarska w bryłach 20kg,

-klej malarski 1,6kg,

-pigmenty kolorowe 2,5kg.

Do gruntowania powierzchni używa się gruntownik mydlany. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com