fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Elementy suwnicy

Zapełniacz mocuje się na bramowej suwnicy, która to porusza się wzdłuż betonowych linii form z szybkością wynoszącą 2-f-6m/min. Jeden z rodzajów, tj. zapełniacz z potrząsarką ręczną oraz ze skrzynką przystosowany jest do zapełniania płyt, dźwigarów, biegów schodowych, słupów oraz innych elementów, które mają szerokość maksymalną do 2m (egzamin na uprawnienia budowlane).

elementy suwnicy
elementy suwnicy

Taśmowe dozowniki

Taśmowe dozowniki służą do zapełniania płyt, które mają szerokość powyżej 2 metrów (testy 2021 uprawnienia). Ich podstawową częścią jest transportowa taśma, umieszczona pod zasobnikiem betonowej masy. Betonowa masa przedostaje się przed otwór dolny zasobnika na całą szerokość taśmy, która się porusza. To urządzenie zamontowane na bramowej suwnicy porusza się w sposób równoległy do formy w tył albo w przód, przy jednoczesnym ruchu taśmy, rozściela ono w formie warstwę o ustalonej wcześniej grubości. Ilość i grubość rozścielanej w formie masy zależy od tego, jak szybko rusza się dozownik, oraz jaka jest prędkość taśmy. Chcąc zapewnić równomierne rozścielenie betonowej masy i utrzymać stałe ciśnienie przy wylocie sotsuje się w dozowniku urządzenie, które wyrównuje ciśnienie.

Podstawowe metody zagęszczania mechanicznego betonu

Podstawowe z metod zagęszczania mechanicznego betonu to prasowanie, wibrowanie, odpowietrzanie, utrząsanie i wirowanie. Utrząsanie, prasowanie i wibrowanie charakteryzują się tym, że zagęszczony w ten sposób beton ma taki sam wodocementowy współczynnik po zagęszczeniu jak przed. Pozostałe z metod tj. wirowanie i odpowietrzanie polegają na odciągnięciu z betonu części zarobowej wody podczas procesu zagęszczania. W ten sposób zagęszczona masa ma znacznie niższy wodocementowy współczynnik niż przed jej zagęszczaniem. W praktyce wykorzystuje się metody: prasowanie, wibrowanie i odpowietrzanie. Najbardziej znana i stosowana to metoda wibrowania, ponieważ jest ona uniwersalna (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Nadaje się ona zarówno do zagęszczania prefabrykowanych konstrukcji i elementów o każdej wielkości i kształcie oraz jest prosta w stosowaniu.

Drgania cząstek w betonie

Czynnikiem zagęszczania betonowych mas za pomocą wibrowania są drgania betonowych cząstek (uprawnienia budowlane – egzamin). Wywołane są one małymi impulsami, jakie przekazuje wibrator. Takie drgania zmniejszają tarcie oraz kohezję między danymi cząsteczkami. W konsekwencji ciekłość cementowego zaczynu i betonowej masy zwiększa się. Wilgotna albo plastyczna betonowa masa staje się podobnie jak ciecz bardzo ruchliwa. Ziarna z kruszyw przezwyciężają tarcie oraz kohezje i ślizgają się po sąsiednich ziarnach, przesuwając je. Wpływ na to ma działanie siły ciężkości oraz nadany pęd do pustek w betonowej masie. Na wskutek tego układają się one obok siebie szczelnie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com