fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Elektrownie wiatrowe w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Elektrownie wiatrowe w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Energia wiatrowa jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Nie ma co jej zarzucić, ponieważ jest w pełni czysta i ekologiczna. Nie da się ukryć, że wiatr to źródło darmowej energii, podobnie jak słońce. Jednak aby korzystanie z jego zasobu było możliwe, konieczna jest ochrona klimatu, a razem z nią powiązana konieczność odchodzenia od wykorzystywania paliw kopalnych. Nie da się ukryć, że w Polsce coraz częściej możemy spotkać szereg elektrowni wiatrowych. Sprawdźmy, co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć i jak się rozwija w naszym kraju.    (uprawnienia budowlane segregator)  

Elektrownie wiatrowe w Polsce

Zalety

Energetyka wiatrowa jest alternatywą zarówno dla paliw kopalnych, jak i dla samej energii atomowej. W jej skład wchodzi szereg urządzeń, którego najważniejszą częścią jest turbina wiatrowa. Całość jej działania opiera się na energii kinetycznej ruchu powietrza. Właśnie w turbinie wiatrowej powietrze zamienia się w łopatach w energię mechaniczną obracającego się wirnika. Dzięki temu energia zostaje przeniesiona do generatora za pomocą przekładni i przemienia się w energię elektryczną. Jeżeli chodzi o jej ogólną moc to jest ona w pełni zależna zarówno od samej prędkości wiatru, jak i wielkości turbiny. Jako główne zalety energii wiatrowej przede wszystkim wymienia się jej szeroką dostępność oraz odnawialność. Niezależnie od ilości niezbędnej mocy energia wiatrowa nie emituje żadnych pyłów oraz innych gazów, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu. Za główny czynnik wpływający na szkodliwość planety uznaje się samą budowę tego typu elektrowni, jednak jest to działanie nieuniknione. Jeżeli elektrownia wiatrowa jest odpowiednio zlokalizowana, wówczas pracuje cały czas, a więc cały czas zasila nas w prąd. Ponadto jej budowa gwarantuje szereg nowych miejsc pracy, więc wspomaga gospodarkę w pełni kompleksowo.   (uprawnienia budowlane 2022) 

Wady

Jako główną wadę elektrowni wiatrowych wskazuje się przede wszystkim zawodność wytwarzania energii elektrycznej. Jest ona w pełni uzależniona od siły wiatru. Stanowi to duży problem, ponieważ choć są lokalizacje, w których wiatr wieje cały rok to jednak nie zawsze mamy gwarancję w pełni stałego oraz stabilnego zasilania turbin. Ponadto za kolejną jej wadę uważa się to, że wiatr nie jest możliwy do zmagazynowania, a więc prąd musi być przetwarzany na energię natychmiast. Do tego także niezbędne jest wybudowanie wiatrowych farm, które zaopatrują w energię dany obszar. Ciężko jest także znaleźć miejsce odpowiednie do budowy elektrowni wiatrowej, ponieważ istnieje szereg warunków koniecznych do jej zabudowy. Powinna być ona możliwie daleko od terenów zabudowanych ze względu na generowany hałas i rzucanie cienia. Nie może też stanowić zagrożenia życia lub zdrowia dla przelatujących ptaków, a więc należy odpowiednio rozpatrzyć trasy ich przelotu. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Rodzaje

Wśród rodzajów elektrowni wiatrowych należy wymienić te, które są zależne od rodzaju turbiny, ale także mocy oraz siły wiatru w danym miejscu. Pierwszym kryterium podziału elektrowni jest:

1. Położenie osi obrotu wirnika:  (program egzaminu na uprawnienia)  

  • Turbiny o poziomej osi obrotu (Horizontal Axis Wind Turbine) – wirnik składa się z łopat i piasty. Ma za zadanie przenosić energię obrotów do generatora. Całość jest umieszczona na wieży o wysokości do 160 m.  (uprawnienia budowlane program) 
  • Turbiny o pionowej osi obrotu (Vertical Axis Wind Turbine) – wirnik obraca się na osi prostopadłej do powierzchni ziemi. Działają cały czas i są najczęściej stosowane w domach jednorodzinnych bądź do urządzeń pomiarowych i sygnalizacyjnych.

Drugim podziałem elektrowni wiatrowych jest podział ze względu na:

2. Moc znamionową elektrowni:

  • Mikroelektrownie wiatrowe – generują niewielką moc do 100 W. Stosowane są do ładownia baterii samodzielnych urządzeń nawigacyjnych i komunikacyjnych.
  • Małe elektrownie wiatrowe – generują moc od 100 w do 50 kW. W tej kategorii mieszczą się elektrownie wiatrowe używane do zasilania domów jednorodzinnych (od 3 kW do 5 kW).
  • Duże elektrownie wiatrowe – powyżej 100 kW.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com