Montażowe dźwigi węgierskie
Montażowe dźwigi węgierskie dopasowane do charakteru prefabrykatów, wyróżniają się one w dużej mierze od dźwigów używanych w innych Państwach. Ich ważne inne cechy są takie:
-dźwigi posiadają zwykle małe wysięgi, ale duże udźwigi, co odpowiada rolą, do jakich są zrobione,
-w rezultacie pozbycia się dużych udźwigów na dużych wysięgach potrzebujących masywnej konstrukcji dźwigu, masy osobiste bywają nieduże,
-dźwigi poruszają się po torach przez co nawet najmasywniejsze spośród nich nie zniszczą betonowej ziemi, jakiego obszerność potrafi być dopasowana jedynie do wymogów eksploatacyjnych, a nie sposobów montażu budowli. (program egzaminu na uprawnienia)
Jedna z budowli latarniowych, byłą opracowana dla szerokości od 15 do 24m i rozmieszczeń dźwigarów 6,9 i 12m.
Założenie budowli
Założenie tej budowli różni się wielce od budowli wspominanych wcześniej. Dźwigar centralny bywa tu kratownicą stalowo-żelbetową. Pas wyższy kratownicy bywa żelbetowy, zbrojny stałą okrągłą, reszta drutów zrobiona bywa ze stali profilowanej i nie bywa obetonowana. Średnica pasa górnego bywa teowa, reszta drutów zrobiona bywa z kątowników o średnicach zależnych od szerokości dźwigara. Okrycie dachowe zrobione bywa z wielkorozmiarowych kafli kasetonowych rozmieszczanych równolegle do powierzchni dźwigara i wspierających się na podciągach żelbetowych o średnicy teowej, na żelbetowej belce parapetowej o średnicy ceowej i na zamocowanej do niej stalowej ramie okiennej. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Budowla świetlików w dźwigarach rodzaju EK-2 bywa niezależna od budowli samego dźwigara i przez to potrafią one być używane w różnych rozmieszczeniach w zależności od potrzeb oświetlenia.
Kolumny robione są w dwóch rodzajach: o średnicy prostokątnej z dwoma lukami podłużnymi albo o średnicy dwuteowej. (akty prawne uprawnienia budowlane) Wyróżniającym się szczegółem budowli kolumny bywa rozdzielenie go na dwie osobne części: część niższą, robioną na miejscu budowy i część wyższą, jaką można wykonać w zakładzie stałym. Część wyższa montowana bywa po rozmieszczeniu części niższej. Zestawienie obu części razem nie potrzebuje zrobienia na miejscu budowy żadnych prac monolitycznych. W stykach użyto blachy stalowej z przekładką centrującą. Kotwie blach dostawione są do zbrojenia podłużnego.
Punkty formowania ogromnych prefabrykatów
W punktach formowania wielkich prefabrykatów na powierzchni robiona jest o właściwym zarysie gładź z zaprawy gipsowej o obszerności 1-2cm. Dokładność płaszczyzny robionej gładzi musi być kontrolowana niwelatorem. Wielkie prefabrykaty robione są jedynie w kształtach z drewna. Inne typy form niewielkiej liczby prefabrykatów nie sumują się. Wykorzystanie drewna wedle wielokrotnego wykorzystania form bywa minimalne. Prefabrykaty średnie, jak dźwigary latarniowe, panwie, stężenia, robione są jedynie w matrycach betonowych na pomocniczym placu prefabrykacji. Wedle dużej liczby tych prefabrykatów, matryce prędko się amortyzują. Uważane są za najlepszy typ form dla takich prefabrykatów. (uprawnienia budowlane program)
Ramy o budowli kratowej
Ramy o budowli kratowej pokazują mniejsze wykorzystanie betonu i stali i, przez to że są lżejsze, są lepsze do montowania. (uprawnienia budowlane 2022) Ich łatwa budowa pozwala na wielokrotne używanie każdej bez wyjątku części. Na korzyść ram o średnicach całych dwuteowych albo innych przemawia też większa prostota zbrojenia. Części kratowe bywają jednak o wiele bardziej ekonomiczne od całych, to jednak patrząc na względy budowlane nie można uznać ich lepszości nad częściami o całych średnicach. W konstrukcjach przemysłowych zwłaszcza duże znaczenie muszą mieć badania wpływu roboty suwnic na kolejne części budowli i ich zestawienia. Zachowanie się pod tym obciążeniem żelbetowych części kratowych potrafi być inne od części całych. Może się zdawać, że o celowości używania żelbetowych części kratowych o tak wielkim stopni delikatności, będzie się dało sądzić dopiero po paru latach czy miało to sens. (uprawnienia budowlane kontakt)