Zrobienie dźwigarów
Zrobienie dźwigarów takiego rodzaju w pozycji poziomej bywa łatwe. Wibrowanie betonu podczas tego sposobu zrobienia bywa prostsze, a dostęp wibratora bywa nieskomplikowany i kształty są znacznie lepsze i bardziej opłacalne. Kanały kablowe idą na pełnej długości dźwigara po linii prostej, przez co da się je łatwo zrobić poprzez rozmieszczenie w formach kawałków rur albo drutów stalowych o idealnym przekroju i długościach równających się połowie długości kawałka niższego dźwigara. Odstępy te będą od razu po uwibrowaniu betonu wystawione z obu nawierzchni frontowych dźwigara. Podczas długości dźwigara 24 m, naciąg kabli robiony bywa dzięki prasom rodzaju TK i musi zostać zrobiony dwustronnie przez dwie prasy. Skok natomiast tłoka prasy takiego rodzaju równa się wydłużeniom kabli o długości nie większej od 20m. Schemat roboty prasy działa poprzez umieszczenie oleju do kanału naciągowego i naciąga struny. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wykorzystanie stali
Wykorzystanie stali w żelbetowym bloku to około 1.03 kg betonu. Masa bloku to 2.5 kg, masa stożka stalowego to 0.38 kg. Razem więc wykorzystanie stali w zakotwieniu jednego kabla to 1.03 + 0.38 czyli 1.41 kg. Zestawienie kolumn z pasami wyższym i niższym, z jakiego widoczna bywa łatwość budowli każdego węzła pośrednich z kratownicy. Dźwigary robione są w pozycji pionowej w kształtach z drewna obitych blachą. Przez dużą rosłość, jaka w centrum szerokości zbliża się do 1.81m i trudne formy średnic pasów formy podczas tej metody składają się z niezwykle trudnych elementów o solidnej formie. Kolumny są prefabrykatami robionymi osobno od reszty budowli i umieszczanymi do kształtu dźwigara. (uprawnienia budowlane 2022) Pozwala to na ułatwienie kształtów i przydaje się do zrobienia luk w zestawieniu kolumn z pasami w punktach, w jakich obliczenia statyczne to zestawienia przegubowe. (uprawnienia budowlane program)
Budowa dźwigara
Budowa dźwigara równa się faktycznym zestawieniom drutów w węzłach. Bywa to krata wielorazowo statycznie niewyznaczalna, jaka podczas założenia przegubów w węzłach bywa czterokrotnie geometrycznie inna. Jak już to widzimy podczas mówienia o trapezowej budowli kratowej prototypy takiego typu dźwigarów muszą zostać określane idealnymi sposobami jakie pamiętają o sztywności zestawień stykowych. W obliczeniach dźwigara pamięta się o masie transportu. Tak samo jak w standardowych dźwigarach sprężonych, było tu wykorzystane wzmocnienie dźwigara poprzez beton monolityczny rozmieszczany na wyższym pasie wśród frontowymi żebrami kafli kasetonowych. Pierwsza teowa średnica pasa wyższego bywa w drugiej fazie swojej roboty zamieniona na średnicę krzyżową, w jakiej górne ramię ma średnicę trapezową. Sprężeniu bywa poddany tylko pas niższy dźwigara. Bywa on zrobiony przez sześć kabli, z jakich wszystkie zrobione są z 12 prętów o przekroju 5mm. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Frontowe powierzchnie
Frontowe powierzchnie węzłów podporowych podejmujące wielkie skoncentrowane naciski od bloków kotwiących były wzmocnione trzema warstwami pionowych i poziomych wkładek nagiętych w formę wężykową. (program egzaminu na uprawnienia) Bloki kotwiące widniejące w dwóch warstwach strzemion pokazujących ich rozmieszczenie w betonie. Zbrojenie bloku zrobione bywa z środkowego uzwojenia rodzaju powierzchni ze struny 2.5 mm, uzwojenia centralnego z prętu 0.5 mm i uzwojenia zewnętrznego 6mm. Końcówki zwojeń wygięte bywają od środka bloku. Dla powiększenia tarcia wśród strun i stożkiem posiada on na pełnej swojej długości pierścieniowe nacięcia. Centralna luka przydaje się do wkładania emulsji cementowej. (segregator egzamin ustny uprawnienia)