Dźwiękoszczelne okna w budynku
Obecnie dostępne na rynku standardowe rodzaje okien posiadają współczynnik Rw 30-32 dB. Taka wartość zupełnie wystarcza w przypadku budynków znajdujących się pod miastem czy w spokojnych okolicach na wsiach. Kiedy jednak hałas jest bardzo uciążliwy, w takim wypadku konieczne staje się zastosowanie okien, gdzie Rw wynosi minimum 36 dB. W budynkach, jakie wykazują narażenie na większy stopień hałasu, np. koło kolejowych torów, lotnisk czy autostrad, a także w centrach miast warto montować dźwiękoszczelne rodzaje okien. Wpłyną one znacznie na wyciszenie hałasu dobiegającego z zewnątrz, choć należy pamiętać, że nie zostanie od kompletnie wyizolowany. Kiedy dodatkowo w dźwiękoszczelnych oknach chcemy posiadać nawiewniki, w takim wypadku muszą one cechować się większą akustyczną izolacyjnością, jaką dobiera się do danych parametrów okna ( uprawnienia budowlane ).
Poprawa akustycznej izolacyjności
Poprzez zastosowanie jedne z metod, jaka ma na celu poprawę akustycznej izolacyjności zespolonych szyb montowanych w oknach można wpłynąć na jej podniesienie do poziomu 46 – 50 dB. Warto jednak pamiętać, że ochrona od hałasu liczona jest dla okna jako całości i będzie ona niższa. Wpływ na to ma rodzaj użytych profili, a także gaz wykorzystany w szybowym pakiecie. Nie bez znaczenia jest także poprawny sposób montowania okien. Chcąc osiągnąć jak najbardziej skuteczną akustyczną ochronę okna montuje się z użyciem mineralnej wełny oraz elastycznych uszczelnień. Każdy z tych elementów wpływa na akustyczną izolacyjność całkowitej elewacji domu. (uprawnienia budowlane segregator)
Rezonansowa i krytyczna częstotliwość
Dla każdego z zastosowanych materiałów określić można częstotliwość krytyczną, przy jakiej to w najłatwiejszy sposób materiał wchodzi w drgania. Mając na uwadze szkło posiadające grubość na poziomie 4 mm krytyczna częstotliwość w tym wypadku wynosi tu 3000 Hz. Jest to częstotliwość, z jaką najlepiej przenosi się hałas. Ma to związek z pojawieniem się zjawiska nazywanego tzw. akustyczną dziurą. Skuteczność akustycznej izolacji szkła przy krytycznej częstotliwości zmniejsza się do poziomu 10 – 15 dB. Innym zjawiskiem, jakie wpływa na spadek akustycznej izolacyjności w szybie jest rezonansowa częstotliwość. Dwie identyczne tafle szkła cechujące się tą samą grubością nawzajem wprowadzają się w drgania, co powoduje wzmaganie się przenoszenia dźwięku. (uprawnienia budowlane testy)
Podniesienie akustycznej izolacyjności
W branży istnieją jednak metody, jakie wpływają na podniesienie się akustycznej izolacyjności szkła oraz zespolonych szyb, jednocześnie redukując pojawianie się zjawisk opisanych powyżej. Do jednej z takich metod zalicza się użycie w zespolonych szybach tafli szkła posiadające różne grubości. Jest to tzw. asymetria szyb w zespoleniu. To powoduje redukcję w szybach rezonansu. Do innych metod zalicza się użycie laminowanego szkła za pomocą akustycznej folii. Folia ta pochłania drgania, jakie przenoszą dźwięki. Pozwala ona dodatkowo zlikwidować skutki krytycznej częstotliwości. (uprawnienia budowlane cena)