Problemy z akustyczną izolacyjnością budynków
W Polsce bardzo szybko wzrasta liczba mieszkań oraz jednorodzinnego budownictwa. W związku z tym wzrostem przybywa także zastrzeżeń odnośnie akustyki, jaką posiadają budynki. Zachodzi więc sytuacja, że nie tylko w starych mieszkaniach, ale również w nowym budownictwie nie zostają spełnione oczekiwania związane z akustycznym komfortem. Warto w związku z tym zastanowić się dlaczego stropy oraz ściany w mieszkaniach mają bardzo niski poziom akustycznej izolacyjności. Wskazać też należy, które z dźwięków są najbardziej uciążliwe dla użytkowników obiektów oraz jakie izolacyjne materiały pozwolą wytłumić hałas. (uprawnienia budowlane kontakt)
Akustyczna izolacyjność
Aktualnie obowiązujące prawne wymogi obejmujące akustyczną izolacyjność w przegrodach podają minimalne poziomy wartości, jakie muszą spełniać budynki. Zrealizowanie wymagań nie będzie jednak dla każdego oznaczać komfortowych warunków mieszkania. Chcąc mieć zapewniony akustyczny komfort trzeba od projektanta oraz od dewelopera wymagać zaprojektowania oraz wykonania akustyki powyżej poziomu, jaki jest wymagany przez prawo. Znaczenie mają tu rozwiązania, jakie zastosuje się oraz materiały i ich poprawne zamontowanie. Bardzo złymi praktykami na budowach jest zastosowanie styropianu, jaki przeznacza się do cieplnej izolacji podłogi na gruncie. Jest to twardy materiał, który nie zapewni nam akustycznego komfortu. Nie wytłumia on uderzeniowych dźwięków, co ma miejsce w przypadku zastosowania skalnej albo mineralnej wełny. (uprawnienia budowlane 2022)
Dźwięki dobiegające zza ścian
Bardzo częstym problemem, z jakim borykają się użytkownicy mieszkań są dźwięki dochodzące zza ścian. Często słychać rozmowy, głośny śmiech czy grający telewizor. Może być to związane zarówno ze słabą izolacyjnością w ścianach, jak i może to dotyczyć elektrycznych gniazdek, które układa się naprzeciw siebie w ścianach. W związku z tym powstają miejsca o osłabionej akustycznej izolacyjności. Chcąc poprawić akustyczną izolacyjność stosuje się ścienną okładzinę w suchej zabudowie z wypełnieniem izolacyjnym w postaci mineralnej wełny. Zastosowanie takiego rozwiązania wpływa niekiedy na podniesienie akustycznej izolacyjności bazowej ściany nawet o poziom kilkunastu decybeli. Wpływ na to ma materiał, z jakiego została wykonana bazowa ściana. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Mieszkania w domach szeregowych
Wielu mieszkańców szeregowych domów skarży się na to, że ściany jakie oddzielają mieszkanie od sąsiadów nie spełniają akustycznych norm, jakie przewiduje się dla takiego budynku. (uprawnienia budowlane program) Często słychać nawet moment, w którym ktoś za ścianą kichnie. W związku z tym wielu użytkowników prosi o polecenie skutecznego sposobu na to, aby wyciszyć sufit od uderzeniowych dźwięków z powodu słyszalności stukania oraz kroków. Niekiedy użytkownicy dokonując zakupu nowego mieszkania czują się, jakby mieli w nim lokatorów w postaci sąsiadów, których słychać zza ścian. Należy zauważyć, że oczekiwania użytkowników z faktycznym stanem obejmującym słabą akustyczną izolacyjność stropów i ścian nie w każdym wypadku wiążą się ze złym zaprojektowaniem albo wykonaniem budynku. Jednak rola projektanta i wykonawców jest nie do przecenienia. (program egzaminu na uprawnienia)